Astrotábor

apt_nahledPřihlásit se můžete ZDE

JAKÝ BYL ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR 2016?

ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR DEN I.

A JE TO TADY!
Opět po roce jsme právě dnes zahájili již II. ročník ASTRONOMICKÉHO PŘÍMĚSTSKÉHO TÁBORA. Oproti loňskému ročníku se krom známých tváří potkáváme i s nováčky a tak tři desítky nadšených badatelů se hned první den pustili do výroby vlastních raket, které si nejen vypustili, ale také změřili a vypočítali dosaženou výšku letu. Závěrem dne, jsme pak provedli opakovanou simulaci vzniku impaktních kráterů.

ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR DEN II.
aneb poslat sondu do vesmíru není žádná sranda :-)

V úterý jsme našim badatelům kapánek zatopili :-) Úkol zněl možná jednoduše. Velitelé týmů si vylosovali prostředí či povrchy planet, kam má přistát jejich výzkumná sonda. A výběr byl bohatý od polárních oblastí Marsu, přes kamenité pláně a písčiny až po vodní svět či plynné prostředí. Úkolem bylo nejen graficky navrhnout/namalovat jak by taková laboratoř měla dle představ tvůrců vypadat, ale také napsat postup práce který povede k úspěšnému završení mise. Kdo měl dokončeno, ten pokračoval v observatoři pozorováním sluneční fotosféry a chromosféry.

ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR – DEN III.
Kosmický věk.

Vzhledem k vývoji počasí jsme již o den dříve uspíšili start našeho opakovaně použitelného raketového nosiče. A byť je náš kosmický program prozatím v samém počátku a táborníky vozit neumíme, alespoň jejich podpis se do více než stometrové výšky podíval. Odpoledne navštívil náš tábor jeden z předních popularizátorů kosmonautiky pan Milan Halousek z České kosmické kanceláře a povyprávěl mladým astronomům o tom, jak se žije a pracuje lidem na ISS. Protože počasí příliš nepřálo astronomickému pozorování bylo pro táborníky uspořádáno klání v astronomických poznávacích hrách. Vše nakonec završilo všelidové hlasování o večerním filmu, který suverénně vyhrál MARŤAN

ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR – DEN IV.
SCIENCE DAY/SCIENCE NIGHT

Scénář dnešního dne: „Vámi naprogramované sondě, která úspěšně přistála v cílové oblasti se podařilo na Zemi dopravit přistávací pouzdro se vzorky hornin. Prozkoumejte vzorky a proveďte chemickou analýzu“ s čistým svědomím prohlašujeme, že nebylo ublíženo ani zrnku měsíční či marťanské horniny. :-D
Pěti šestičlenným týmům se tak postupně podařilo úspěšně odhalit PH vzorků i některých specifických chemických látek.
Večerní program pak patřil našemu druhému váženému hostu – astronomovi, cestovateli a fotografovi – Petru Horálkovi, který osazenstvu našeho tábora přijel povyprávět o cestě do Austrálie, kde pozoroval úplné zatmění Slunce. Jako třešnička na dortu pak bylo večerní praktikum s dalekohledem a zakreslování Měsíce.

ASTRONOMICKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR – DEN V.
Nejlepší jako vždy nakonec – pořádná výprava!!!

Už je to tak, všechno pěkné musí jednou skončit a tak i náš tábor se 15. 7. nachýlil do svého posledního dne. Ráno v 8:50 tak vyrážíme náhradní autobusovou dopravou směr Jaroměř a pak dále do Liberce. Náš cíl? Liberecká IQ Landia. I když jsou to z Pardubic úhrnem dlouhé tři hodiny cesty, táborníkům to očividně moc nevadilo – zábavu si každý našel. Jen tu a tam byl nutný odborný zásah krotitelů dravé zvěře…
Po příjezdu již následoval zrychlený přesun na místo a pak už jen koncentrovaná zábava v podobě fyzikálních experimentů. Na závěr našeho krátkého pobytu nás čekala vydařená šou v planetáriu s pořadem ÚSVIT KOSMICKÉHO VĚKU.

Co říci závěrem: Všichni jste byli skvělí a my pevně věříme, že se s vámi uvidíme i na příštím astronomickém táboře, nebo na některém z našich přírodovědných kroužků.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone