Přednáška: „APOLLO 1“

18 Led

apolo1V pátek 27. ledna od 19:00 hodin se ve velkém sále DDM ALFA na Dukle uskuteční zcela mimořádná přednáška. Přesně na den  50 roků od tragické události na startovací rampě  Kennedyho vesmírného střediska, kde 27. Ledna 1967 probíhal, kompletní předstrtovní test první posádky lunárního programu APOLLO si připomeneme v přednášce jednoho z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Když Americký prezident J. F. Kennedy v roce 1962 pronášel svůj slavný projev o přistání člověk na Měsíci, v němž řekl „…rozhodli jsme se letět na Měsíc a dokázat ještě víc. Ne proto, že je to snadné, ale proto že je to obtížné.“ nikdo patrně netušil, jak prorocká jeho slova budou. O pět roků později, byly přípravy na největší dobrodružství lidstva v plném proudu a dějství na první a nejtěžší zkoušku celého programu APOLLO bylo připraveno již 27. ledna 1967.

Tisková zpráva č. 70. ze dne 18. 1. 2017

Milan Halousek ke své přednášce dodává: Start první mise amerického lunárního programu Apollo byl připraven na 21. února 1967. Zatím však jen na oběžnou dráhu Země, kde se měly odzkoušet všechny systémy nové lodě. Na 27. ledna 1967 byla naplánována kompletní zkouška činnosti posádky před startem. Nešlo o nijak nebezpečnou akci, která se přesto změnila v děsivou tragédii, která výrazně ovlivnila americkou kosmonautiku… Od okamžiku, kdy se z kabiny lodě Apollo 1 ozval výkřik „Je tu ošklivý oheň!“, trvalo pouhých 18 vteřin, než tříčlenná posádka prohrála svůj boj o život… Co předcházelo tragickému požáru v kabině kosmické lodě Apollo 1, a jak to ovlivnilo americké plány na dobytí Měsíce, se dozvíte z přednášky Milan Halouska z České kosmické kanceláře, připravené u příležitosti 50. výročí této události.

Milan HMilan Halousek (*1961) – je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku „Kosmos-news Party“, kterého se pravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V srpnu 2011 „přivezl“ do Pardubic amerického astronauta Andrewa Feustela i s „druhým českým kosmonautem“ Krtečkem.