25 let Hubbleova vesmírného teleskopu

24 Dub
Hubbleův vesmírný teleskop (http://www.wikipedia.org)

Hubbleův kosmický teleskop oslavil tuto sobotu 25. dubna 2015 v svoje 25. výročí od jeho vypuštění. Odstartoval dne 24.dubna roku 1990 ve 12:33 UTC. Z Kennedyho vesmírného střediska. Hubbleův vesmírný teleskop je jeden z nejznámějších vesmírných teleskopů. Ačkoliv Hubbleův vesmírný teleskop není jediným kosmickm dalekohledem, je bezesporu nejznámějším. Jeho účelem je zkoumání planet, vzdálených galaxií, či exoplanet.                                                  

John Grünsfeld prohlásil: Hubble byl kompletně promění náš pohled na vesmír, odhaluje skutečnou  krásu a bohatost kosmu“. Astronaut a spolupracovník správce ředitelství NASA Sciencemission. HST objevil i např. jednu z neznámějších galaxií pojmenovanou jako  M31 Galaxie v Andromedě.

Edwin Hubble

Edwin Hubble (http://www.wikipedia.org)

Hubbleův vesmírný teleskop byl pojmenován po významném americkém vědci Edwinovi Hubbleovi celým jménem Edwin Powell Hubble. Narozeném v roce 1889 v Missouri. Celý svůj profesní život strávil na Mount Wilson Observatory kde objevil tak zvaný rudý posuv galaxií.  Právě po tomto vědci Hubbleův kosmický teleskop nese svůj název.

 

 

 

 

 

 

Použité zdroje: nasa.gov

Použité zdroje: youtube.com