Meteorologická stanice

Stáhnout appku 👆                                                        Rozhraní stanice 👆

V polovině prosince roku 2019 byla na naší observatoři instalována automatická meteorologická stanice WarioWeather ME15. Pojďme se podívat na její funkce, co měří a k jakým statistickým datům se můžete běžně dostat.  Jelikož je stanice neustále připojena k internetu je možné se odkudkoliv připojit přímo na její grafické rozhraní i prohlížet sdílená data v rámci kooperativní sítě těchto stanic, kterou aktuálně tvoří 268 těchto stanic. V kombinaci s daty z ostatních stanic lze tak relativně přesně predikovat předpovědní modely na 3 – 4 dny.

Více o počasí

Z předem zadaných a měřených údajů se následně vypočítává sada doplňkových dat, které zpříjemňují grafické prostředí meteostanice. Ilustrační obrázek z naší stanice lze vidět v závěru článku.
Ačkoliv stanice umožňuje měřit v imperiálních jednotkách, výchozími a standardními jsou pro naše měření pouze jednotky soustavy „SI“. Ze statistického pohledu je velmi zajímavou funkcí meteostanice zobrazování a ukládání historických měření až na dobu 10 let. Další výraznou funkcionalitou meteostanice je vytváření podmínek, kde leze nastavit například pravidla pro ochranu osob a majetku a zasílání výstražných zpráv v případě nebezpečných atmosférických jevů jako je silný vítr, přívalový déšť  atd…

JAK ZOBRAZIT NAŠI METEOSTANICI?

K aktuálním datům z naší meteorologické stanice se dostanete velmi snadno. Veškeré měřené údaje najdete na http://www.meteo-pocasi.cz/maps/cz/ po kliknutí na odkaz se zobrazí mapa republiky. Vyberte si kraj a následně ze seznamu město, nebo obec, v níž je meteostanice, která Vás zajímá. 

Každá stanice má své interní grafické rozhraní. Přímo na naši stanici se připojíte po kliknutí na náhled: