CHW: Mimořádná kampaň pro zájemce o odborné pozorování komet

4 Říj

[singlepic id=163 w=320 h=240 float=left] Letos na podzim nastane jedinečný návrat periodické komety 103P Hartley, při kterém se kometa přiblíží k Zemi na pouhých 18 miliónů km a stane se tak mimo města pozorovatelná i pouhýma očima. Společnost pro MeziPlanetátní Hmotu (SMPH) při této příležitosti vyhlašuje pozorovací kampaň Czech Hartley Watch (CHW), jejímž cílem je nashromáždit o kometě co nejvíce vizuálních, astrometrických a fotometrických dat. Do tohoto projektu se může zapojit skutečně každý se zájmem o pozorování komety. Pardubická hvězdárna umožní vizuálně pozorovat kometu všem zájemcům od 6. do 29. října 2010.

Kometa 103P/Hartley je periodická kometa Jupiterovy rodiny, která se vrací ke Slunci přibližně každých 6 a půl roku. Jedná se o docela „novou kometu“, neboť její dráha po většinu minulého století neumožňovala pozorovatelům ze Země ji spatřit. Do roku 1947 měla přísluní ve vzdálenosti 2 AU od Slunce a byla tedy slabá a mimo dosah pozorovatelů ze Země (AU = astronomická jednotka; činí přibližně 150 miliónů km). Série přiblížení komety k Jupiteru postupem času změnila její dráhu. Přiblížení v roce 1971 snížilo její vzdálenost v periheliu na 1 AU a kometa se tedy stala více aktivní (v přísluní se více přibližovala ke Slunci než v předchozích návratech). Díky tomu ji 15. března roku 1986 objevil Malcolm Hartley pomocí 1.2m U. K. Schmidt Telescope Unit v australské observatoři Siding Spring.

[singlepic id=164 w=320 h=240 float=left] Stávající dráha komety je poměrně stabilní a v příznivějších návratech byla pozorovatelná i binokuláry o jasnosti okolo 8 mag. Letos nás ovšem čeká výjimečná příležitost k pozorování této komety. Geometrie průletu je mimořádně příznivá a kometa se 7 dní před průchodem přísluním přiblíží na vzdálenost 18 mil. km od Země (0.1207 AU). Pozice komety velice nahrává pozorovatelům severní polokoule, odkud bude kometa viditelná od června 2010 až do května 2011 nepřetržitě. V říjnu a listopadu by měla dosáhnout jasnosti 4 – 5 mag a být tedy mimo město viditelná pouhým okem.

Při této příležitosti bude kometa velmi hojně pozorovaná jak vizuálně (odhad celkové jasnosti komy při pozorování okem nebo dalekohledem), fotometricky (měření jasu komety v různých filtrech pomocí CCD kamery) či astrometricky (měření pohybu komety pomocí CCD kamery). Pardubická hvězdárna nabízí všem zájemcům o odborné pozorování komety první variantu – vizuální hlídku. K vizuálnímu pozorování je hvězdárna vybavena těmito přístroji:

  • Binokulár 25×100 s lomeným výstupem okulárů
  • Dobson o průměru 0.3 m a světelností f/6
  • Refraktor o průměru 0.135 m a světelností f/16.3

Kometa se koncem září se dostane do Kassiopeji, kde zrychlí pohyb. V říjnu rychle proletí od Persea přes Vozku a na konci měsíce vstoupí do Blíženců. V té době bude pozorovatelná nad severovýchodním obzorem už kolem 21. hodiny. V době maxima její jasnosti (kolem 21. října) však bude rušit Měsíc ve fázi kolem úplňku. Mějte též na paměti, že pardubická hvězdárna leží cca 2 km jižně od centra města, tudíž další velkou překážkou k pozorování bude světelné znečištění.

Pozorování komety pro zájemce o její vizuální hlídku bude probíhat za příznivého počasí od 6. do 29. října 2010 po 21. hodině. Je třeba se však předem ohlásit, a to buď elektronicky na info@astropardubice.cz nebo telefonicky na čísla 603 165 366 (Petr Komárek) či 736 124 431 (Petr Horálek). Samotné vizuální pozorování bude permanentní (libovolný počet vstupů v průběhu akce) za cenu jednoho vstupného na hvězdárnu (15 Kč mládež do 15 let; 30 Kč pro dospělé). Tato symbolická částka zahrnuje manipulační poplatek za užití přístrojů. Členové České astronomické společnosti či Astronomické společnosti Pardubice mají samozřejmě pozorování zdarma.

V rámci kampaně CHW bude vizuální pozorování konzultovat a shromažďovat Petr Horálek (e-mail: horalek@astro.cz). Více o celé kampani naleznete na oficiálních webových stránkách projektu http://chw.kommet.cz. Tam naleznete též stručný návod na vizuální pozorování komet od Jakuba Černého, vedoucího projektu. Informace též naleznete na webu Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu http://smph.astro.cz.

2 Replies to “CHW: Mimořádná kampaň pro zájemce o odborné pozorování komet

  1. Kometu som dneska pozoroval zo stredneho Slovenska o 02.30 SEC, sice rusil mesacny svit, ale triedrom sa dala najst a bola prekrasna … chvost mala dole smerom na zapad … vrelo odporucam

Napsat komentář