Pro ZŠ a SŠ

Nabídka populárně astronomických pořadů na Hvězdárně barona Artura Krause
NAPŘÍČ GALAXIÍ                                                                                             !NOVINKA!
V rámci školní exkurze můžete navštívit jednotlivé planety Sluneční soustavy. Podívat se z blízka na Mezinárodní kosmickou stanici „ISS“ prozkoumat strukturu tajemných a krásných mlhovin, zjistíte, jak daleko je k nejbližším hvězdárm a nakonec vás naše kosmická výprava zavede až hranicícm naší domovské Galaxie.
 Cena programu: 20 Kč
Komentovaná výstava „SEDM PEREL ASTRONOMIE“
Nabízíme učitelům přírodovědy, přírodopisu, zeměpisu a fyziky možnost exkurze s komentovanou výstavou kde si společně projdeme 7 nejzajímavějších úkazů, které člověk může spatřit za svůj život na pozemské obloze. Vysvětlíme si vznik Supernov, pojem meteorický roj a meteorický déšť  nebo  princip vzniku polárních září.
Autorem výstavy je světoznámý fotograf , cestovatel a autor několika astronomických publikací – pan Petr Horálek
 Cena programu: 20 Kč
Anatomie Sluneční soustavy
Co to je Sluneční soustava a co do ní patří? Je to pouze oněch dnes osm nám známých planet, nebo snad něco více? Tyto a mnohé další otázky se pokusí zodpovědět tento pořad.
 Cena programu: 20 Kč
Odhalená Venuše
Krátký dokumentární film pojednávající o výzkumu a podmínkách panujících na planetě Venuši.
  Cena programu: 20 Kč
Střepy kosmických katastrof
Před dvanácti miliony let dopadl na území dnešního Bavorska meteorit. Stopy po jeho dopadu jsou patrné ještě dnes. Tento pořad Vám ukáže, co všechno lze po dopadech kosmických těles nalézt a že vltavín není jenom sýrová pochoutka.
 Cena programu: 20 Kč

Populárně astronomické a cestopisně astronomické pořady

Turecko v záři i ve stínu
V roce 2006 jsme podnikli již IV. expedici SAROS za zatměním Slunce. Jaká ta cesta byla a co jsme všechno viděli, můžete shlédnout v tomto cestopisně astronomickém pořadu.
 Cena programu: 20 Kč
Kometa století
Jednou, možná dvakrát za století se na naší obloze objeví kometa, která je tak jasná, že ji lze pozorovat i za bílého dne. Pořad „Kometa století“ je příběhem právě o jedné z nich. O kometě C/2006 P1 (McNaught)
!Možnost anglických titulků!
  Cena programu: 20 Kč
Tajemná zatmění
Byli to poslové zlých zpráv jako Komety. Máme se jich však skutečně obávat? Rozhodně ne, jsou to jedny z nejkrásnějších úkazů na obloze vůbec…(citace)
Řeč je o slunečních a měsíčních zatměních. Jak na ně lidé pohlíželi dříve a co o nich víme dnes?
 Cena programu: 20 Kč
Za černým Sluncem do ruské velkozemě
Vydejte se s námi na neobyčejnou výpravu po Transsibiřské magistrále až do pásu totality. Cestopisně astronomický dokument popisuje dobrodružnou a v mnohých ohledech výjimečnou cestu za zatměním Slunce  1. 8. 2008 v Novosibirsku.
 Cena programu: 20 Kč
Jak je těžké trefit Měsíc
Co je potřeba k cestování do vesmíru? Jak se liší současné kosmické lety od dávných představ antických filosofů a  myslitelů a jak důležité jsou při dnešních výpravách jednotky soustavy „SI“
  Cena programu: 20 Kč
Kam sahá gravitační pole Slunce
Kam až dosahuje přitažlivá síla naší mateřské hvězdy? Co je to gravitace?
 Cena programu: 20 Kč
Zákony platí pro všechny
Přírodní zákony jsou nesmlouvavé a platí pro všechny stejně. Jakými zákony se řídí vesmír, jehož nedílnou součástí jsme i my…
 Cena programu: 20 Kč

Nabídka přednášek pro školy a objednané skupiny

Poprvé na hvězdárně
Vhodné pro mateřské školky a děti ZŠ, maximálně do třetí třídy
Den a noc, roční období, co je večernice a jitřenka, jak se pozná na obloze planeta, měsíc a hvězda, pohyby Země, jak se létá do vesmíru, naši nejbližší vesmírní sousedé a pod.
 Cena programu: 20 Kč
Vznik sluneční soustavy
Vhodné pro 4. ročník
Jak a kdy vznikla naše sluneční soustava, jaké jsou vzdálenosti mezi jednotlivými planetami, kde je hranice sluneční soustavy?
  Cena programu: 20 Kč
Sluneční soustava – současný přehled
Základní pojmy, výklad k jednotlivým tělesům sluneční soustavy (planety, komety, planetky, měsíce planet apod.)
 Cena programu: 20 Kč
Vznik vesmíru, sluneční soustavy a orientace v prostoru a času
Jak a kdy vznikl vesmír a naše Slunce s planetami, jaké jsou vzdálenosti mezi jednotlivými tělesy sluneční soustavy, hvězdami a galaxiemi, kde je hranice sluneční soustavy a vesmíru, kdy skončí vesmír?
 Cena programu: 20 Kč
Návštěva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích
Vysvětlení pojmů v optice, druhy dalekohledů, umístění dalekohledů ve světě, význam a rozdíl v pozorovacích technikách, historie astronomie v Pardubicích, ukázka pozorovacího stanoviště a přístrojů v kopuli hvězdárny. Po dohodě možnost návštěvy pro menší skupiny (do 12 zájemců) v nočních hodinách za účelem pozorování.
 Cena programu: 20 Kč
Sluneční hodiny
Prohlídka slunečních hodin umístěných na budově naší observatoře, výklad pojmů a názvosloví potřebných pro orientaci, demonstrace pohybů Země vůči Slunci, střídání ročních období apod.
  Cena programu: 20 Kč
Noční pozorování oblohy
Krátká animovaná pohádka, která názorně ukazuje střídání dne a noci, měsíčních fází, krátery na Měsíci a souhvězdí noční oblohy.
 Cena programu: 20 Kč
Pozorování Slunce a prohlídka hvězdárny
Výjezd na naši observatoř, na pozemek Vaší školy, na letní tábor, nebo do přírody za zajímavým přírodním úkazem. Celá akce končí dle dohody. Zajistíme odborný výklad. Pedagogický dozor si zajistí škola. Toto pozorování není odvislé od otevírací doby na hvězdárně.
 Cena programu: 20 Kč

Chcete objednat program pro školní kolektiv?

Telefon: 466 310 563
GSM: 603 165 366
email: info@astropardubice.cz