Uvidíme vánoční kometu?

3 Lis

Jen měsíc a kousek nás dělí od zodpovězení velké otázky: Jak jasná bude kometa Leonard? Odhady v optimistických případech počítají s obdobným představením jako u komety NEOWISE v loňském roce. Pesimistické odhady pak z komety činí maximálně objekt na hranici viditelnosti pouhýma očima, snáze nalezitelný v malých binokulárech. Tak či onak, kometa je už poměrně aktivní, za poslední týden začala natahovat na fotografiích i ohon. Tento snímek získaný v Rakousku pochází z minulého pátku, kometa měla zhruba 11,3 magnitudy. Lze ji tedy najít už středně velkými dalekohledy, navíc v průbehu noci velmi vysoko na obloze v souhvězdí Velké medvědice. Interaktivní mapu najdete zde: https://theskylive.com/planetarium?obj=cometleonard. Foto: Michael Jeager.

Převzato z „Minutky z vesmíru FB“

Může jít o obrázek venku

Zatmění Slunce – přímý přenos

8 Čvn

Již tento čtvrtek nás čeká svým způsobem výjimečná podívaná – částečné zatmění Slunce. To sice nebude nijak výrazné, (nad Pardubicemi jeho velikost dosáhne něco málo přes 16% zakrytí slunečního disku) přesto se vyplatí ho sledovat. K úkazu totiž dojde mimořádně vysoko nad obzorem!
Připravujeme tak pro zájemce o tento úkaz přímý přenos z našeho dalekohledu.

!A NEZAPOMEŇTE! POKUD SE BUDETE DÍVAT POUHÝM OKEM, CHRAŇTE SI ZRAK FITREM!

Dekáda slunečních zatmění

10 Dub

Nadcházející zatmění Slunce, které se odehraje 10.6. tohoto roku nebude jen tak obyčejným úkazem. Pomineme-li, že budeme svědky opravdu výjimečné podívané, je tu ještě jedna neméně zajímavá souvislost. Nadcházející dekáda, kterou právě tento úkaz otevře, bude zatměními Slunce doslova napěchována. Můžeme se tak těšit na četná částečná zatmění pozorovatelná z našeho území. Pro Evropany to však bude i desetiletí, které umožní, za vynaložení rozumných prostředků pozorovat patrně nejúchvatnější verzi tohoto úkazu – úplné zatmění Slunce. Pojďme se podívat, co nás čeká.

Continue reading

Částečné zatmění Slunce 10.6. 2021

24 Bře

Po dlouhé, šestileté pomlce se dočkáme nad územím naší republiky opět jednoho z nejúchvatnějších nebeských představení, jakým zatmění Slunce bezesporu jsou. Jako prstencové toto zatmění spatří obyvatelé Kanady, Grónska a Ruska. Nad územím Evropy, severní poloviny Asie nebo z oblastí ležících v severozápadní části Atlantiku bude zatmění viditelné jako částečné. V případě pozorování z Česka a Slovenska uvidíme zatmění dosahující cca 17%.

Pozorování úkazu nahrávají ideální pozorovací podmínky
Úkaz se odehraje vysoko nad obzorem s maximální fází k níž dojde (pro Pardubice) ve  12:40 (SELČ) v tabulce níže je, přehled viditelnosti úkazu pro jednotlivá města ČR od západu na východ.

Continue reading

Jaká byla kometa C/2020 F3 NEOWISE

2 Srp

Úžasná, letní kometa C/2020 F3 NEOWISE se stala pro pozorovatele pouhým okem již jen krásnou vzpomínkou. Nadále ji lze spatřit už jen středními či většími teleskopy a její jasnost nadále klesá. Pojďme si tak alespoň zpětně prohlédnout, jak krásně nás tato nádherná vlasatice dokázala potěšit.
Počátkem července jsme kometu mohli sledovat na ranní obloze. Mezi 2. – 3. hodinou ranní tak mnozí pozorovatelé mohli spatřit nesměle se klubající kometární krásku nad severovýchodním obzorem. V následujících dnech, jak kometa stoupala nad obzor a zároveň jak přestával rušit Měsíc začínalo to pravé kometární divadlo. Mimo přesvětlená města, na tmavé obloze například z Orlických hor se tak kometa hrdě pyšnila svým jasným prachovým i méně nápadným iontovým ohonem.

  

To už se ale, píše 11. července a kometa dosahuje jasnosti srovnatelné s jasností s hvězdami ve Velkém voze , kometu lze pozorovat, jak pozvolna stoupá na večerní oblohu a mnoho nadšených pozorovatelů se tento prchavý pohled snažilo zachytit svým fotoaparátem či jen pohledem přes dalekohled z Kunětické hory a zcela právem. Právě na takovou kometu jsme čekali dlouhých 22. roků. Tolik let uplynulo od návštěvy podobné krásky, Hale-Bopp. Stovky překrásných fotografií zaplavily internet a díky skvělé aktivitě našeho kamaráda Petra Horálka, který po celou dobu spravoval FB stránku věnovanou kometě se můžete zpětně podívat na úchvatné snímky z Česka, Slovenska, ale i mnohých jiných částí Evropy.
Dalšího návratu se bohužel nikdo z nás nedočká. Pozemšťané se jí dočkají až za 6700 let. Doufejme tedy v brzkou návštěvu podobně krásné komety.

 

Slunovratová intenzivní svítící oblaka

24 Čvn

Letos v noci 21. června spatřilo oko mnohých pozorovatelů astronomů i neastronomů noční svítící oblaka, zejména nad územím ČR. Tato oblaka vznikají ve výšce 80-85 km nad Zemí (v mezosféře) při velmi nízkých teplotách desublimací vodní páry s částečky prachu. Oblaka jsou viditelná ve chvíli, kdy odráží sl. světlo narozdíl od oblak spodních vrstev atmosféry, které odráží minimálně (Slunce se nachází mezi severozápadem a severovýchodem 6-16° pod obzorem). K tomu může dojít v našich šířkách a v období května až srpna. Relativně příznivé podmínky počasí toho dne dovolily vytvořit nádherné fotografické scenérie z Pardubic. Navíc před tím nastal letní slunovrat v 17:54 našeho času s nocí trvající 7h. a 38min.

Continue reading

Další mimořádný úkaz na obzoru!

1 Úno

Pokud budete mít v sobotu 2. února 6:45 našeho času  štěstí na jasnou oblohu, rozhodně si přivstaňte a pohlédněte k jihovýchodnímu obzoru! Budete mít šanci spatřit velmi ojedinělý úkaz! Zákryt planety Saturn Měsícem! Úkaz bude výzvou jak pro vizuální pozorovatele tak především pro astrofotografy. Celý úkaz se bude odehrávat velmi nízko nad obzorem. Ideální pozorovací stanoviště tak budou místa dalekého rozhledu, rozhledny či kopce a hory s volným výhledem k jihovýchodnímu obzoru.

Co se vlastně stane?
Náš Měsíc na své dráze okolo Země prochází před hvězdným pozadím. Stává se tak zcela běžně, že několikrát za rok dojde k zákrytu jasných hvězd či hvězdných objektů (hvězdokup…) naším Měsícem. Vzhledem k četnosti hvězd, před kterými může takto náš Měsíc projít, jsou tyto zákryty poměrně hojné. O mnoho vzácnější jsou pak zákryty těles Sluneční soustavy. Nutno podotknout, že k těmto úkazům stejně jako k blízkým setkáním planet dochází pouze z našeho pozemského úhlu pohledu. Aby tedy Měsíc zakryl některé z jasnějších těles našeho planetárního systému, musí se nacházet co nejblíže roviny oběžných drah planet naší soustavy. Právě na sobotu 2. února, vychází toto setkání na planetu Saturn, kterou Měsíc zakryje ve fázi velmi úzkého srpku. Přidanou hodnotou pro celou scenérii bode dvojice jasných planet Jupiter a Venuše, které nyní na ranní obloze vytvářejí velmi krásnou, fotogenickou dvojici.

Kdy příště pokud nevyjde počasí?
Pokud nám nepopřeje počasí tak další zákryt planety Saturn uvidíme obdobně jako v případě úplného zatmění Měsíce až v roce 2025. Přejeme tak mnoho štěstí všem pozorovatelům a fotografům a jen jasné nebe!

 

 

Jak viděli zatmění Měsíce Pardubáci

23 Led

V pondělí 21.1.2019 v brzkých ranních hodinách se nad našimi hlavami odehrálo velmi unikátní nebeské divadlo. Na dlouhých 6,5 roku poslední úplné zatmění Měsíce. To další si v našich končinách dopřejeme až 7. září 2025. Jaké perly se tedy povedly zachytit pardubickým astronomům a kdo vlastně jsou lovci letošního rudého úplňku, kteří si neváhali přivstat za tímto jedinečným úkazem?
Při zatmění Měsíce dojde k poměrně zajímavému úkazu, kdy se náš Měsíce sice ocitne v zemském stínu, ale zároveň dlouhovlnná složka slunečního světla, které odpovídá právě červená barva proniká skrz plynný obal naší planety a zbarvuje měsíční úplněk do mystické podoby. To letošní zatmění ovšem bylo přeci jen zajímavější. Kromě očekávaných odstínů rudé až hnědé se nedlouho před úplnou fází objevil namodralý tyrkysový jev, kterým se prozrazuje další složka naší atmosféry – Ozón. Naprostou perlou a úžasnou shodou okolností byl dopad jasného meteoroidu na povrch Měsíce právě v době, kdy vrcholila tato unikátní nebeská stínohra.
O skvělou dokumentaci a záznam na více než šest roků posledního úplného zatmění se skvěle postarali mladí pardubičtí astronomové z astronomického kroužku pokročilí. Více v galerii.

 

 

Zákryt Aldebaranu Měsícem.

30 Pro
Model předpovědi zákrytu Aldebaran Měsícem.
Autor: Stellarium, Adam Malíř

V závěru tohoto roku na Silvestra 31.12. nám připadá příležitost spatřit astronomický zákryt hvězdy Aldebaran Měsícem nad západním obzorem, který by se měl podle předpovědi odehrát mezi cca 02:23:47 – 03:10:09 SEČ (Pardubice). Rádi bychom tak veřejnost pouze dostatečně informovali. Bohužel, z aktuálních dat družic MSG můžeme akorát konstatovat, že v době úkazu budeme vystavěni dešťům. Měsíc bude při tom starý 12,7 dne.

Continue reading