2013 kometární odysea

30 Lis

[singlepic id=555 w=320 h=240 float=left]Letošní rok co do kometárních nadějí byl doslova napěchován. Na jaře letošního roku jsme se mohli potěšit pohledem na vlasatou krásku C/2011 L4 PANSTRSS. Byť nedosáhla mediálně proklamované jasnosti a to především díky stále se zvětšujícímu „světelnému zvěčištění“ byla jistojistě pěkným a slibným začátkem roku 2014. Oastatně to, že její „odlovení“ nebylo až tak nemožné si můžete připomenout ZDE . Již tehdy se do uší mnoha astronomů dostávala libozvučná píseň, která měla v fefrému krásná slova o velmi jasné kometě C/2012 S1 ISON jež slibovala nádhernou podívanou ne nepodobnou památné vlasatici HALE – BOPP z roku 1998.

[singlepic id=556 w=220 h=140 float=right]Právě toto kometární divadlo uvízlo v očích a srdcích nejednoho dnešního hvězdáře a tak si každý člověk pamatující si tuto kometu toužebně přál, vidět něco podobného minimálně ještě jednou. Ostatně my, obyvatelé severní polokule jsme za naše umístění na zemském glóbu tak trochu bití… Zatímco v uplynulích letech si obyvatelé té jižní užívali ty nejlepší kousky v čele s královnou posledních let C/2006 P1 McNaught u nás tak říkajíc NIC MOC. Až do teď…

Oči nás seveřanů se tak náhle upínali ke dvěma kometám. Mediálně propírané a upřednostňované komeťě ISON a poněkud pozapomínaně kometě LOVEJOY.

[singlepic id=554 w=220 h=140 float=right] Jak vše dopadlo zde není třeba dlouze rozepisovat… z komety ISON toho po průletu přísluním 28. 11. mnoho nezůstalo a to co přežilo se rozhodně nedá nazvat kometou století tak, jak jsme si všichni přáli a představovali. Pojďme se tedy alespoň podívat, jak probíhal průlet komety ISON ve fázi přiblížení ke slunci, tedy ve dnech, kdy se kometa dostala do zorného pole koronografu LASCO C3 do políček pro zadání data vložte (2013-11-27 a 2031-11-30)

Zasloužený úspěch LOVEJOY

[singlepic id=557 w=320 h=240 float=left]Do popředí zájmu se tak po dlouhém přehlížení dostala kometa C/2013 R1 LOVEJOY, a je opravdu na co se těšit. Kometa stále zjasňuje a v průběhu prvního prosincového týdne by měla dosáhnout maxima své jasnosti okolo 4,5 magnitudy. Nepůjde sice o slibovanou kometu století, nicméně vyzbrojeni již menším dalekohledem a vydáte li se navíc mimo přesvětlené městské aglomerace ideálně do hor, máte velmi reálnou šanci nejen sptřit ale i možnost si vyfotografovat velmi pěknou kometu na předvánoční obloze. Nalezení komety je velmi snadné. Pro lepší orientaci přikládáme mapku, která je situována vždy do večerních hodin.

Napsat komentář