Přednáška: Obloha je půlka světa

22 Led

[singlepic id=182 w=320 h=240 float=left]V pátek 30. 1. 2015, zve Astronomická společnost Pardubice všechny zájemce o astonomii na přednášku „Obloha je půlka světa“. Přednášejícím, tentokrát z  řad spolupracovníků hvězdárny, bude Mgr. Jan Mocek. Začínáme v obvyklém čase, tedy v 19 hodin ve Velkém sále DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA na Dukle), ul. Gorkého 2658.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 60 ze dne 21. ledna 2014.

Přednáška bude vlastně komentovanou prohlídkou po zoologické zahradě jevů, fenoménu a úkazů v horní polovině našeho světa.

Nad našimi hlavami se lze vidět spoustu zajímavých věcí. Některé patří do meteorologie, některé do astronomie, některé jsou něco mezi tím a některé se snaží objasnit i další obory.

Na něčem má zásluhu člověk, většinou ale příroda či vesmír předvádí své kousky bez ohledu na to, jestli se někdo dívá.

Jsou jevy nevýrazné i jevy mohutné a nepřehlédnutelné. Jsou jevy vzácné, převzácné, jevy neobvyklé, které náhodného pozorovatele mohou zaskočit a jiné zase tak běžné, že se nad nimi ani většinou nezamýšlíme.

A nakonec chvíle povídání  o polarizovaném světle. To se málo ví, že i z oblohy (někdy) přichází světlo polarizované. A ještě míň se ví, že nejen včely, ale i člověk ho může za určitých okolností spatřit.

Mgr. Jan Mocek  (* 1974)  Vystudoval MFF UK obor meteorologie. Jeho aktivity na pardubické hvězdárně se datují již od jejího vzniku v roce 1993, na oblohu kouká ještě déle.

Další informace Vám poskytne Jan Mocek na telefonním čísle 731 813 810 nebo Petr Komárek na telefonním čísle 603 165 366 nebo emailové adrese info@astropardubice.cz

Napsat komentář