Dvě komety pro oko

12 Led
Credit: Michael Jaeger
Credit: Michael Jaeger

Tou první, je dlouho očekáváná kometa C/2013 US10 Catalina která se pozvolna „probíjí“ na večerní oblohu a s ní začíná i období, kdy tuto vlasatici bude moci obdivovat nejen oko nadšeného pozorovatele odhodlaného přivstat si do brzkého jitra, ale také široká veřejnost.Již v průběhu prosince minulého roku byla tato kometa zcela zřetelně pozorovatelná a rozeznatelná malými dalekohledy jako „mlžka“ nacházející se na ranní obloze v souhvězdí Panny a později v souhvězdí Pastýře. S nevelkým úsilím se dalo i z města pozorovat jasné kometární jádro i náznak obou chvostů.
V půli ledna nám tak kometa Catalina připravuje pěkné, i když decentní kometární překvapení v podobě cirkumpolární ozdoby. Fakticky již od 13. ledna bude pozorovatelná nízko nad severovýchodním obzoremCATALINA_2 (Custom) necelé 4° od hvězdy Alkyd, tedy pomyslným koncem oje velkého vozu, přičemž s každým dalším dnem ji budeme moci pozorovat stále výše nad obzorem na její cestě do souhvězdí Draka. Již 17. 1. Nám v orientaci a vyhledávání komety na večerní obloze pomůže výcehvězdný systém Alcor a Mizar, tedy prostřední dvojhvězda z oje Velkého vozu, kterou takto můžeme sptřit pouhým okem. Již při menším zvětšení však dojdeme k poněkud jinému zjištění. O dva dny později, 19. 1. kometa překročí hranice se souhvězdím Draka. Její jasnost sice bude pozvolna klesat, nicméně stále bude dostatečně jasná na vyhledání malými a středně velkými dalekohledy, případně pro zachycení fotografickými přístroji.
X1PanSTARRSDruhou kometou, která může potěšit naše oko, je kometa C/2013 X1 PanSTARRS, která 3. ledna prodělala náhlé, neočekávané zjasnění. Kometa patří do kategorie dlouhoperiodických komet s dobou návratu 260 000 let. Současnou rekordmanku C/2013 US10 sice v jasnosti pravděpodobně nepřekoná, nicméně za dobrých podmínek, ji můžeme v lednu spatřit, v souhvězdí Pegase. Nezbývá nám, než si přát co nejvíce jasných lednových nocí.