Kometa 9P Tempel 1 možná zjasní

1 Čvn

Na kometu 4. července v 7 hodin středoevropského času dopadne měděný impaktor o hmotnosti zhruba 7x větší, než je běžná váha člověka. Tento impaktor je součástí družice amerického projektu Deep Impact (přel. „Drtivý dopad“). Kometa se v té době bude nacházet v souhvězdí Panny, konkrétně v jihovýchodním cípu nedaleko s hranicí souhvězdí Vah. Pokud bude dopad tak bouřlivý, jak vědci předpokládají, mohla by rapidně zjasnit a být vidět slabě i pouhým okem na nepřesvětlené obloze.
Během dopadu se bude zkoumat vnitřní struktura kometárního jádra. Impaktor totiž vyvrhne do okolí hmotu z povrchu jádra komety a z výzkumu prachu se budou pořizovat data. Vyhloubený kráter bude zároveň nést prvenství v kometárním výzkumu – zatím jsme se nikdy nemohli podívat do sebemenšího nitra žádné z družicemi navštívených komet (mezi ně patřila i kometa 1P Halley).

Kometa 9P Tempel 1 v souhvězdí Panny

Tato kresba byla pořízena 28. května 2005 na Seči u Chrudimi přes zrcadlový dalekohled o průměru 0,25 m, kdy se jasnost pohybovala okolo 10,5 magnitudy, neboli na hranici viditelnosti větším triedrem.