Kometa a meteorický roj na letní období

26 Kvě

Na prázdninové období obloha připravuje již tradiční meteorický roj Perseidy a teké jednu kometu, která bude v dosahu menších přístrojů.
Letní kometou číslo jedna by mohla být C/2006 VZ13 ( LINEAR ), která byla objevena 19. listopadu 2006 projektem LINEAR jako planetka o jasnosti 19,9 magnitudy. Kometa se počátkem června bude nacházet v severním cípu Andromedy, avšak kvůli blížícímu se bodu perigea se začne velmi rychle pohybovat severním směrem a na konci června již bude vysoko v souhvězdí Cefea. Tehdy by mohla již dosahovat magické 10. magnitudy a být tedy v dosahu menších přístrojů. Její rychlý pohyb na obloze bude nejvýraznější červenci a v srpnu, kdy prolétá nejblíže k Zemi. V tomto období stihne proletět Cefeem, Drakem, Pastýřem, jižní hranicí Honících psů, a přes Vlasy Bereniky se na konci srpna ocitne v souhvězdí Panny. V úterý 17. července – v době svého největšího jasu – ji najdeme v západní časti Pastýře, protáhneme-li si krajní hvězdy oje Velkého Vozu jednou tak daleko. V maximu by mohla dosáhnout asi 8. magnitudy. Velkou výhodou je, že Měsíc bude v té době téměř nepozorovatelný, neboť fáze novu připadá na 14. července. Více o kometě naleznete na stránkách Seiichi Yoshidy (
http://www.aerith.net/comet/catalog/2006VZ13/2006VZ13.html).

Z meteorických rojů jsou nejaktivnější tradiční roje – Bootidy, beta-Aquaridy (jižní) a Perseidy. Bootidy mají maximum před půlnocí 27. června, ale jejich pozorování bude narušovat velmi Měsíc ve Štíru před fází úplňku. Zenitová frekvence je proměnlivá, roj může vykazovat i spršky s frekvencí 100 meteorů za hodinu (naposledy v roce 1998). Podobné podmínky bude mít roj beta-Aquarid, jehož maximum nastává kolem 28. července. Je však velmi ploché, aktivita roje začíná již 12. července a končí 19. srpna. Při výšce radiantu nad obzorem můžeme počítat tak se 2 meteory za hodinu. Druhý každoročně nejaktivnější meteorický roj Perseidy (okolo 80 meteorů za hodinu) má letos maximum 13. srpna dopoledne, takže se jej vyplatí pozorovat 13. srpna brzy ráno před rozbřeskem i večer po západu Slunce. Měsíc rušit nebude.