Květnové planetobraní

27 Dub
stellarium-009
autor: stellarium

Hned tři planety Sluneční soustavy a náš Měsíc. To je jedno z největších lákadel blížícího se měsíce května. Večerní obloha nám ostatně již nějakou dobu připravuje zajímavou hru, která by pozornému divákovi neměla uniknout. Právě v květnu spatříme na obloze maličký Merkur, zářivou Venuši a obří plynný Jupiter. Jako ozdoba květnové oblohy se bude mezi planetami sunout náš kosmický soused – Měsíc.  Jako šňůra perel tak budou mezi jasnými hvězdami jarních souhvězdí vyskládány planety naší Sluneční soustavy.

Merkur

stellarium-008
autor: stellarium

Od počátku května do jeho poloviny lze planetu Merkur spatřit na konci občanského soumraku asi 11° nad západním obzorem. 7. 5. v 6 hodin SEČ nastává největší východní elongace Merkuru,kdy se tato planeta dostává 21° od Slunce. Nastává tak krátké, ale výrazné pozorovací okno, kdy můžeme na večerní obloze spatřit nejmenší planetu naší soustavy.

Venuše

stellarium-012
autor: stellarium

Nalezení Merkuru nám možná dá trochu práce a nervů při pomyšlení, že s každým okamžikem toto těleso nenávratně mizí za pozemský obzor. Zcela jiný případ je planeta Venuše,která je již od března jednoznačnou dominantou noční oblohy. Nejpříznivější podmínky k pozorování této planetární krasavice na večerní obloze nastávají právě na přelomu dubna a května kdy dosáhne jsnosti -4,3 mag. a s výškou 24° nad obzorem se stane skutečně nepřehlédnutelnou dominantou večerní oblohy.

Jupiter

stellarium-013
autor: stellarium

Ačkoliv se Jupiter v současnu s Venuší jen s těží může měřit co se jasnosti týče, i tato planeta má své nepopiratelné kouzlo pro pozoroatele a obdivovatele vzdálených světů. Ačkoliv viditelnost této planety se s nástupem května zhoršuje bude stále dostatečně jasný na pozorování pouhým okem a především na obdivné pohledy dalekohlededm. Právě planeta Jupiter je aktérem představení, které si na nás pozemšťany poslední dvě jmenované planety pozvolna chystají.

Květen tedy patří palanetám Merkur, Venuše a Jupiter, které nalezneme úhledně vyrovnané na ekliptice.

stellarium-011
autor: stellarium

Takto vyrovnané však planety zůstnou pouze několik dní. První, kdo opustí zdánlivou linii bude Merkur. Venuše a Jupiter se k sobě budou v průběhu následujících týdnů zdánlivě přibližovat až 30. 6. dojde k velmi těsnému, fotogenickému přiblížení, které bude pozorovatelné nízko nad západním obzorem. Ke konjunkci dojde 1. 7. v 9:00.

Těšme se tedy na parádní šou!