Novoroční poselství přináší kometa

2 Led

[singlepic id=705 w=320 h=240 float=left]Vážení příznivci naší observatoře, milí přátelé, vážení návštěvníci. Je tu nový rok a s ním nové kosmické výzvy! Ta první již neodvratně klepe na dveře v podobě slibného kometárního divadla pod názvem LOVEJOY.

Australský astronom Terry Lovejoy, který má na svém kontě již řadu obdobných objevů stojí za objevem i doposud nejjasnější komety letošního roku – vlasatice C/2014 Q2 (LOVEJOY) která od počátku ledna bude zdobit naši oblohu. K pozorování tohoto kometárního divadla nám příroda nahrála hled několik trumfů do pomyslných karet, které bychom neměli promarnit.

Od 7. Ledna postupně přestane na večerní oboze svým svitem rušit náš Měsíc a tak již okolo 18:00 bude možné kometu malými a středně velkými dalekohledy nalézt asi 30° nad jihovýchodním obzorem jako mlhavý objekt na hranici viditelnosti pouhým okem. Výška nad obzorem navíc bude stále stoupat. O poznání lepších pozorovacích podmínek se dostane těm, kteří za kometou vyrazí mimo město či do hor, kde by kometa mohla být v ideálním případě viditelná i pouhým okem. Nejsnazším způsobem jak kometu spatřit, je navštívit nejbližší hvězdárnu, kde uvidíte tento nebeský úkaz hned v několika zvětšeních a s odborným výkladem.

[singlepic id=706 w=510 h=430 float=center]

Obrázek:www.astro.cz

 Kde a jak kometu hledat

Kometa se bude již okolo osmnácté hodiny nacházet poměrně vysoko nad obzorem. Pro její snadné vyhledání můžete použít přiloženou mapku s vyznačenými polohami komety. Pokud se kometu pokusíte vyhledat svépomocí, měl by vám k tomuto účelu postačit triedr.

Přejeme všem našim příznivcům, současným i budoucím návštěvníkům štastný nový rok a TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU!

Napsat komentář