Evropská Noc vědců 23. září 2011 na pardubické hvězdárně

19 Zář

[singlepic id=285 w=320 h=240 float=left] Pardubická hvězdárna spolu s Astronomickou společností Pardubice a Europe Direct Pardubice zve návštěvníky na tradiční Evropskou Noc vědců v pátek 23. září 2011 do DDM DELTA Pardubice. Bohatý program začíná v 19 hodin a končí o půlnoci. Návštěvníci všech věkových kategorií jsou zváni hned na několik stanovišť. Během večera se také budou moci zapojit do soutěže o dva hvězdářské dalekohledy.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 23 ze dne 19. září 2011.

Ve Velkém sále v přízemí budovy si budou moci vyslechnout krátkou přednášku „Jak vyfotit Měsíc“ a zapojit se do velké fotografické soutěže, která potrvá až do září roku 2012. Přednáška započne vždy v celou hodinu, počínaje 19. hodinou. V druhém patře, pod hvězdárnou, najdou návštěvníci stánek Europe Direct Pardubice, kde ti nejmenší mohou zkusit zajímavé astronomické hříčky o věcné ceny a starší si opráší své znalosti v astronomických kvízech. Budou si také moci osahat pravý železný meteorit a zapojit se do soutěže o dva hvězdářské dalekohledy Firstscope.

O jedno poschodí výše návštěvníky čeká fotografická výstava s výkladem. V učebně hvězdárny poběží pásmo naučných pořadů a terasa s kopulí hvězdárny pak bude za jasného počasí patřit všem příznivcům noční oblohy. Dalekohledy postupně projdou všechny zajímavé objekty vzdáleného nebe nacházející se v Mléčné dráze, zjasňující kometu C/2009 P1 Garradd a na ty nejvytrvalejší čeká pohled na Jupiter se svou rodinou Galileovských měsíců.

Soutěž o dva dalekohledy

Návštěvníci Noci vědců budou moci vyhrát dva rodinné astronomické dalekohledy Firstscope pro pozorování planet, Měsíce a jasných objektů vzdáleného nebe. Každá rodina či jednotlivec zapojený do soutěže vyplní při své návštěvě stánku Europe Direct astronomický kvíz a úspěšní řešitelé budou zahrnuti do slosování. To proběhne v závěru Noci vědců ve Velkém sále.

Velkolepější soutěž následuje

Pro všechny nadšené fotografy je tu pak dobrá zpráva. Fotografická soutěž „Pardubický Měsíc“ byla prodloužena až do 2. září 2012. Zapojit se do ní může skutečně každý, kdo má po ruce nějaký fotoaparát. Cílem soutěže je zachytit našeho nebeského souseda s nějakým pardubickým motivem – například zámkem, Zelenou bránou nebo s perníkem v ruce. Fantazii se meze nekladou, oceňuje se především nápad. Měsíc mohou zájemci vyfotit přímo z pardubické hvězdárny. Snímky opatřené patřičným popisem pak mohou soutěžící zasílat elektronicky na e-mailovou adresu soutez@astropardubice.cz nebo vytištěné na poštovní adresu Hvězdárna b. A. Krause, Gorkého 2658, 53002 Pardubice. Do hlavičky e-mailu nebo na obálku je třeba napsat „Fotosoutěž – Měsíc 2011“.

Právě této fotografické soutěži je věnovaná přednáška pro veřejnost na letošní Noci vědců. Ti, kteří by se do soutěže rádi zapojili, ale neví, jak na to, nebo si jen nevěří, pomůže svým povídáním známý a zkušený pardubický astrofotograf Pavel Štys, člen Astronomické společnosti Pardubice. Výherci soutěže budou oceněni krásnými knihami, z širšího výběru fotografií vznikne fotografická výstava ve vestibulu v mezipatře pod hvězdárnou. Podrobné informace o soutěži pak najdete na webu pardubické hvězdárny www.astropardubice.cz.

Další informace:
[1] www.astropardubice.cz (oficiální web pardubické hvězdárny)
[2] www.noc-vedcu.cz (oficiální stránka Noci vědců)
[3] www.europe-direct.cz/strediska/pardubice (Europe Direct Pardubice)

Napsat komentář