Pardubická hvězdárna zve na pozorování čtyř planet

26 Úno

[singlepic id=314 w=320 h=240 float=left] Pardubická hvězdárna nabízí od 29. února do 16. března možnost spatřit čtyři z pěti nejjasnějších planet Sluneční soustavy. V rámci akce „Planetární kvartet“ se od západního obzoru budou moci návštěvníci pokochat Merkurem, Venuší, Jupiterem a Marsem. Všechny planety budou bez obtíží vidět očima, zejména Jupiter s Venuší nepřehlédneme ani z města. Celou scenérii navíc elegantně doplní Měsíc. Pozorování probíhá každou středu, čtvrtek a pátek od 19 do 21 hodin. Podobně neobvyklou přehlídku nejjasnějších planet Sluneční soustavy znovu zažijeme v roce 2015, či za lepších podmínek až v roce 2036.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 32 ze dne 26. února 2012.

Od 29. února do 16. března se na pardubické hvězdárně naskytne díky jedinečné poloze všech planet Sluneční soustavy jedinečné pro jejich pozorování na večerní obloze. V jeden okamžik sice celou pětici planet neuvidíme, přesto je tato situace poměrně výjimečná. Od západního obzoru se postupně za soumraku podaří vyhledat jinak nedostižnou planetu Merkur, velmi jasnou Venuši a jen o málo slabší Jupiter. Nad východním obzorem potom najdeme Mars. Chybět bude jen Saturn, který vychází až kolem desáté hodiny večerní.

Planeta Merkur je na obloze poměrně těžko vyhledatelná, neboť i přes její maximální jasnost nebývá nikdy úhlově moc daleko od Slunce a ztrácí se na soumračné obloze. Obecně nejlepší podmínky nastávají v době tzv. elongace, kdy se planeta na obloze od naší mateřské hvězdy vzdálí nejvíce. Kvůli sklonu ekliptiky, roviny Sluneční soustavy vůči středoevropskému obzoru, je nejvhodnější období v době elongace na jarní obloze večer nebo na podzimní obloze ráno. Nejbližší elongace se odehraje 5. března. K nalezení planety je třeba pozorovat z místa s odkrytým západním obzorem, což pardubická hvězdárna umožňuje.

Planety Venuše a Jupiter jsou už velmi dobře pozorovatelné několik měsíců. Jasnější Venuše je zároveň nejjasnější planetou Sluneční soustavy a po Slunci s Měsícem nejjasnějším nebeským objektem vůbec. Spatříme ji i za městského osvětlení jako výrazný stříbřitý objekt na večerní obloze nad jihozápadním obzorem. V malém dalekohledu (stejně jako Merkur) nabízí pohled na ustupující fázi podobnou Měsíci mezi úplňkem a poslední čtvrtí. O něco slabší Jupiter, rovněž i ve městech dobře viditelný, pak v dalekohledu vypadá jako kotouček s pásy doprovázený až čtveřicí jeho nejjasnějších měsíců – Io, Europa, Ganymedes a Callisto. Jupiter se na obloze k Venuši úhlově přibližuje. Nejblíže obě tělesa budou ve středu 14. března. Tehdy je bude dělit úhlová vzdálenost 3° (6 měsíčních úplňku vedle sebe). Půjde o nesmírně fotogenickou podívanou, která se na večerní obloze naposledy odehrála v prosinci roku 2008. Podobného večerního setkání těchto planet se, ovšem za značně horších podmínek, dočkáme v květnu příštího roku nebo v červnu roku 2015.

Rudá planeta Mars se 3. března ocitá v opozici se Sluncem a je tedy pozorovatelná po celou noc. Při této opozici se sice k Zemi zdaleka nepřiblíží na rekordně malou vzdálenost jako v roce 2003, ale i tak ji bez obtíží poznáme. Jeví se jako naoranžovělá „hvězda“ v souhvězdí Lva s jasností jen o něco menší jak Sírius – nejjasnější hvězda noční oblohy viditelná večer nad jižním obzorem. Ve větším přístroji se dá bez větších obtíží pozorovat její severní polární čepička.

K celé planetární přehlídce přibude i Měsíc. V průběhu viditelnosti planet bude postupně přecházet do úplňku, který nastává 8. března. Den předtím, ve středu 7. března, spolu s Marsem a jasnou hvězdou Regulus v souhvězdí Lva utvoří elegantní rovnoramenný trojúhelník. Připomínáme, že až do 2. září probíhá pro širokou veřejnost fotografická soutěž „Pardubický Měsíc“. Jejím cílem je nafotit našeho vesmírného souputníka s jakýmkoliv pardubickým motivem. Na vítěze čeká hvězdářský dalekohled, další informace jsou na www.astropardubice.cz/soutez.

Pozorování planet na hvězdárně probíhá od 29. února do 15. března každou středu, čtvrtek a pátek mezi 19. a 21. hodinou. Podobně budeme moci postupně očima viditelné planety Sluneční soustavy pozorovat v dubnu roku 2015, ovšem podmínky k pozorování budou o něco horší jak letos. Všech pět planet v jeden okamžik za opravdu příhodných podmínek bude vidět až v druhé polovině března roku 2036.

Napsat komentář