Pardubická hvězdárna zve na pozorování zatmění Měsíce v sobotu 10. prosince

4 Pro

[singlepic id=303 w=320 h=240 float=left] V sobotu 10. prosince 2011 v podvečer se odehraje nad východo-severovýchodním obzorem zatmění Měsíce. Ačkoliv půjde o zatmění úplné, na většině našeho území spatříme pouze závěrečnou fázi částečného zatmění. Měsíc při úkazu bude zrovna vycházet nad obzor, když začne vystupovat ze zemského stínu. Díky své poloze mezi hvězdami nabídne částečně potemnělý měsíční úplněk zajímavou fotogenickou podívanou. Půjde o poslední úplné zatmění Měsíce do roku 2015 pozorovatelné alespoň z části z České republiky. Pardubická hvězdárna, Astronomická společnost Pardubice a Europe Direct Pardubice zvou veřejnost na pozorování úkazu od 15:30 do 18:00.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 27 ze dne 4. prosince 2011.

Zatmění Měsíce vzniká, když se Měsíc v úplňku octne v zemském stínu. Pokud je jen velmi blízko tohoto stínu, mohou si lidé na Zemi všimnout slabého potemnění na některé části měsíčního okraje. V takovém případě mluvíme o zatmění polostínovém. Je-li ovšem úplňkový Měsíc aspoň zčásti ponořen v zemském stínu, pozorujeme zatmění částečné. Neboť je průměr zemského stínu ve vzdálenosti Měsíce asi trojnásobně větší než disk Měsíce, může se náš přirozený souputník ponořit do stínu i celý. V takovém případě pak nastává úplné zatmění Měsíce.

Ani při úplném zatmění však Měsíc zcela nezmizí z oblohy. Do zemského stínu totiž proniká slabé sluneční záření lomené přes zemskou atmosféru. Náš vzdušný obal ovšem nejvíce rozptyluje krátkovlnné záření, tedy modrou barvu, zatímco červená složka viditelného světla se pouze mírně odchyluje směrem do zemského stínu. Měsíc proto chytá zvláštní načervenalý nebo naoranžovělý nádech. Úkaz je poměrně vzácný. Měsíční dráha je vůči rovině dráhy Země skloněna přibližně o 5°, ovšem úhlový průměr zemského stínu je přibližně třikrát menší. To je důvod, proč k zatmění nedochází při každém úplňku. Do jednoho roku může dojít maximálně ke třem měsíčním zatměním různého druhu. Úplné zatmění je ještě méně obvyklé – nastává průměrně jednou za jeden a čtvrt roku a je pozorovatelné jen z té polokoule, kde je v době úkazu zrovna noc. V České republice tak můžeme spatřit 4-6 úplných zatmění Měsíce za jedno desetiletí.

[singlepic id=302 w=320 h=240 float=left] Sobotní zatmění je sice úplné, ale fáze úplného zatmění proběhne ještě pod obzorem. Měsíc vychází v Pardubicích v 15:57 středoevropského času, tedy právě v době konce úplného zatmění. Jak bude stoupat nad obzor a vystupovat ze zemského stínu, soumračná obloha bude plynule tmavnout a v okolí částečně potemnělého úplňku se objeví zajímavé nebeské objekty. Měsíc totiž při úkazu najdeme v souhvězdí Býka, které mimo jiné nabízí pohled na dvě výrazné a bez dalekohledu pozorovatelné otevřené hvězdokupy – Hyády a Plejády. Vysoko nad východo-jihovýchodním obzorem spatříme i jasnou planetu Jupiter a velmi nízko nad jihozápadním obzorem se ukáže nápadná planeta Venuše.

Samotný východ Měsíce bude opravdu neobvyklý, neboť při výstupu ze zemského stínu se náš vesmírný soused začne vynořovat vůči obzoru spodním okrajem. Bude se tedy zdát, jakoby těsně nad obzorem ležela jakási „vanička“. S postupem Měsíce výš nad obzor se za stmívání již malým dalekohledem bude odhalovat i načervenalý odstín zakryté části Měsíce. Výstup ze zemského stínu potrvá přes čtvrt druhé hodiny, částečné zatmění skončí v 17:18. V té době najdeme úplněk přibližně 12° nad obzorem. Ještě asi 20 minut se bude zdát, že je Měsíc z horního pravého okraje mírně tmavší. Celý úkaz pak končí v 18:32 očima již nepozorovatelným výstupem Měsíce ze zemského polostínu.

Na pozorování tohoto zatmění je třeba si najít místo s co nejvíce odkrytým východním a severovýchodním obzorem. Kvůli začínajícímu soumraku také doporučujeme pozorovat alespoň malým dalekohledem, například loveckým triedrem, se kterým budou na Měsíci patrné i barevné odstíny v zemském stínu. Vzhledem k typickému inverznímu charakteru prosincového počasí je ideální volbou na pozorování místo v nějakých horách.

Zájemci mohou využít mimořádné pozorovací akce pro veřejnost na pardubické hvězdárně. Ta bude mít své dveře otevřené od 15:30 do 18:00. Neboť půjde o velmi fotogenickou podívanou, mohou návštěvníci využít této příležitosti k fotografování úkazu a zapojit se tak do velké fotografické soutěže „Pardubický Měsíc.“ Kromě samotného pozorování úkazu bude připraven doprovodný program v podobě kvízů a poznávacích her pro velké i malé návštěvníky hvězdárny ve spolupráci s Europe Direct Pardubice. Akce je tedy především příležitostí pro fotografy či pro ty, kteří si chtějí užít netradiční předvánoční úkaz.

Další, ne tak výrazné zatmění Měsíce nastane v České republice 25. dubna 2013. Půjde o velmi malé částečné zatmění, při němž se Měsíc ponoří do zemského stínu pouhými dvěma procenty svého průměru. Na úplné zatmění Měsíce si jako středoevropané budeme muset počkat až do ranních hodin 28. září 2015.

Další informace:

[1]   www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/mesic/20111210
– Stránka o tomto zatmění na serveru České astronomické společnosti

[2]   www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/mesic/prehled
– Měsíční zatmění v ČR do roku 2060

[3]   astro.sci.muni.cz/zatmeni/
– Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

[4]   www.astropardubice.cz/soutez
– Informace o soutěži „Pardubický Měsíc“

[5]   www.europe-direct.cz/strediska/pardubice
– Stránky Europe Direct Pardubice

Napsat komentář