Pohledy do nebe v roce 2013

11 Úno

[singlepic id=436 w=320 h=240 float=left]Rok 2013 nám stejně jako ten minulý přinese několik velmi zajímavých úkazů, které jistě stojí za shlédnutí pouhým okem či záznam fotoaparátem.

V následujících řádcích Vám tak přinášíme krátký výčet těch opravdu nejzajímavějších úkazů v tomto roce.

Březnová vlasatice „PANSTARSS“

Již nyní se můžeme těšit na jarem vonící březen, který slibuje opravdovou kosmickou podívanou! Tou nebude nic menšího než kometa s názvem C/2011 L4 (PANSTARRS).

Ačkoli je vývoj jasnosti komet vždy tak trochu sázka, již nyní se předpokládá, že by kometa „PANSTARRS“ mohla dosahovat  takové jasnosti, kdyby bylo možno tuto vlasatici pozorovat i pouhým okem. Nechme se tedy překvapit. Každopádně do kalendáře si již nyní poznamenejte březen jako měsíc věnovaný kometě! V ideálním případě se vypravte mimo oblast přesvícených městských aglomerací, ještě lépe do hor, kde dudete mít větší šanci úspěchu kometu nejen spatřit, ale také vyfotografovat.

Částečné zatmění Měsíce

[singlepic id=437 w=320 h=240 float=right]Nedlouho po tom, co se okolo Země „prožene“ vlasatice „PANSTARRS“ nás čeká úkaz, který je určen spíše pro fajnšmekry a fotografické nadšence. 25. dubna večer nastane částečné zatmění Měsíce. Krom přímého zemského stínu bude na fotografickém záznamu patrný i pouhým okem málo znatelný polostín. Ti z vás, kteří máte rádi tento druh úkazu si jej rozhodně nenechte ujít. Jak známo, tmavost zatmění je přímo úměrná zaprášení zemské atmosféry a tak i částečné zatmění Měsíce může v mnohém překvapit.

Listopadová vlasatice

Výběr těch opravdu „nej“ úkazů zakončíme opět kometou a to ne ledajakou. Kometa s označením C/2012 S1 (ISON) má podle předpovědí šanci stát se vlasaticí s přízviskem „kometa století!“ Tedy kometa, která svou jasností dominuje nejen noční obloze, ale je dokonce pozorovatelná i na té denní.

Optimistické předpovědi hovoří, že kometa dosáhne jasnosti měsíčního srpku či Měsíce v úplňku.

Předpokládá se, že kometa vytvoří nádherný dlouhý chvost a její vysoká jasnost vydrží až do poloviny ledna 2014. Můžeme se tady už nyní těšit na krásný vánoční dárek!

Napsat komentář