Pozorování – Mars na obzoru

2 Dub

[singlepic id=610 w=320 h=240 float=left] Pardubická hvězdárna zve všechny milovníky nočního nebe na pozorování planety Mars. Příznivé podmínky pro pozorování trvají celý duben.

Planeta Mars obíhá Slunce vně zemské dráhy a s naší planetou se, poslušna Keplerových zákonů, míjí zhruba každé dva roky. Tento okamžik letos nastává 8.4. 2014, ale období vhodné k pozorování trvá několik týdnů. Celý duben je možné v dalekohledu rozlišit na povrchu planety bílé polární čepičky a největší povrchové útvary. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Planeta Mars svou červenou barvou, připomínající krev, železo či oheň, od nepaměti jitřila lidskou představivost. Mars i jeho římský protějšek Ares symbolizují boha války. I po vynálezu dalekohledu si obrazotvornost přišla na své. Lidé věřili, že na jeho povrchu existuje síť vodních kanálů, domnívali se, že zachytávají radiové vlny z Marsu, nebo se na skutečných radiových vlnách báli invaze v létajících strojích. Pro dnešní kosmický výzkum je Mars významným cílem kosmických sond a uvažuje se i o pilotované misi. A samo slovo „marťan“ vyjadřuje naši touhu, aby život vzkvétal i jinde ve vesmíru.

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA) na Dukle v Gorkého ulici má v dubnu otevřeno ve dnech středa, čtvrtek a pátek vždy večer od osmi do deseti hodin letního času. Pozorovat budeme nejen planetu Mars, ale i Jupiter a jeho měsíce, dvojhvězdy a v první polovině dubna i dorůstající Měsíc. V úterý 8.4. nás můžete potkat na valech pardubického zámku v rámci akce Noc mladých výzkumníků

Napsat komentář