Přednáška „Ako zomierajú hviezdy“

22 Lis

[singlepic id=188 w=320 h=240 float=left] Na páteční večer 26. listopadu 2010 Astronomická společnost Pardubice pozvala do Velkého sálu DDM DELTA (v pardubické čtvrti Dukla, ul. Gorkého 2658) vzácného hosta – Zuzanu Sobotkovou, předsedkyni Slovenského zväzu astronómov amatérov. Ta bude od 19 hodin přednášet na téma „Ako zomierajú hviezdy“. Přednáška je přístupná široké veřejnosti a posluchači se na ní mimo jiné dozví, jak vzniká supernova nebo černá díra.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 7 ze dne 22. listopadu 2010.

„Zomieranie je smutnou udalosťou, s ktorou sa ľudia musia často potýkať,“ pověděla nám přednášející, „Keď však zomierajú hviezdy, môžeme sa naopak tešiť na krásne vesmírne divadlo. Posledné štádiá života hviezdy sú sprevádzané masívnymi výbuchmi a vznikom bizarných objektov, ale tiež rázovými vlnami, ktoré neskôr spôsobia zrod nových hviezd. O tom, ako funguje tento miliardy rokov trvajúci kolobeh a aké zaujímavé, ale aj dôležité sú pre nás hviezdy na sklonku života, sa dozviete v prednáške…“

Mgr. Zuzana Sobotková roz. Fischerová (* 20. listopadu 1987, Myjava, Slovenská republika) vystudovala Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě. Je předsedkyní Slovenského zväzu astronómov amatérov, který letos oslavil 40. výročí od svého vzniku. Zuzana se též věnuje pozorování proměnných hvězd jako členka Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Mimo odbornou činnost je popularizátorkou astronomie, a to jako spulupracovnice Oddělení pro styk s veřejností AÚ při ČAV v Ondřejově a externí redaktorkou Českého rozhlasu Leonardo i několika populárně vědeckých časopisů.

Napsat komentář