Přednáška: Milníky kosmologie

25 Lis

 

V pátek 28. listopadu 2014 se na hvězdárně uskuteční přednáška s názvem „Milníky kosmologie“. Přednášejícím je tentokrát známý vědec a poularizátor vědy profesor Petr Kulhánek. Přednáška začíná v 19 hodin ve Velkém sále DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA na Dukle), ul. Gorkého 2658.

Kosmologie je vědecký obor snažící se popsat vesmír jako celek. Vysvětlit proč je vesmír takový jaký je, jaká je jeho historie a jaký bude jeho další osud. Jestli fyzikální zákony platí všude a vždycky stejně a jak přes propast miliard (světelných) let poznat, kdyby to tak nebylo.

Za poslední století byla objevena celá řada teorií a jevů, které náč pohled na vesmír mění – jmenujme například Teorii relativity, jadernou fyziku, kvantovou teorii, rozpínání vesmíru. A zůstává stále mnoho ke zkoumání: singularity černých děr, gravitační vlny, zatím stále nepolapitelná „temná energie“ a „temná hmota.“ Stále tak platí, že stojíme na pobřeží ostrova Pozneného, který je omýván oceánem Neznáma.

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, Csc (*1959) vystudoval Matematicko-Fyzikální Fakultu Univerzity Karlovy. Ve své vědecké kariéře se věnuje převážně fyzice plazmatu a to jak v podobě počítačových modelů, tak v oblasti experimentální.
Kromě toho popularizuje fyziku zejména v rozhlase, je (spolu)autorem několika kniha a mnoha článků v časopisech papírových i elektronických. Je, mimo jiné, zakládajícm členem sdružení Aldebaran a spolupracovníkem Štefánikovy hvězdárny v Praze.

Napsat komentář