Přednáška: „Mise ExoMars – podaří se nalézt život na Marsu?“

2 Dub

26. dubna od 19:00 hodin se uskuteční další z řady popularizačně vzdělávacích přednášek pro širokou veřejnost. Hostem dubnové přednášky bude p. Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Srdečně vás zveme na přednášku:

„Mise ExoMars – podaří se nalézt život na Marsu?“

Od roku konce roku 2016 obíhá okolo Marsu evropsko-ruská sonda TGO mise ExoMars 2016. Za úkol má mimo snímkování povrchu hlavně studium atmosféry Marsu se zaměřením na málo zastoupené plyny. Zejména přítomnost metanu a jeho prostorové a časové rozložení jsou velkou záhadou, neboť  by v atmosféře tolik zastoupen být neměl a úkolem sondy TGO je nalézt zdroje, jež ho do atmosféry Marsu doplňují.

Vyvrcholením spolupráce Evropské kosmické agentury a Roskosmosu při průzkumu Marsu je druhá část mise ExoMars, při níž bude v roce 2021 na povrchu Marsu vysazen přistávací modul Kozáček a rover Rosalind. Hlavním cílem roveru bude nalézt známky minulého, případně současného, života pod povrchem Marsu. K tomu bude vybaven dvoumetrovým vrtákem, který pronikne do míst nepoznamenaných kosmickým zářením, a unikátní analytickou laboratoří k detekci stop života. V přednášce budou uvedeny některé dosavadní úspěchy sondy TGO, ale hlavní část bude věnována roveru Rosalind mise ExoMars 2020, jeho konstrukci a vědeckým přístrojům.

Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s
Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).