Přednáška „Zatmění Měsíce – od apokalypsy k úžasu“

7 Čvn

[singlepic id=271 w=320 h=240 float=left] V pátek 10. června od 19 hodin zve Astronomická společnost Pardubice širokou veřejnost na poslední přednášku před letními prázdninami. Pozvání tentokrát přijal Petr Horálek, pracovník Astronomického ústavu v Ondřejově a člen Astronomické společnosti Pardubice, který bude vyprávět na téma „Zatmění Měsíce – od apokalypsy k úžasu“. Téma ani datum přednášky není náhodné – hned další týden nastane nad velkým územím Země včetně střední Evropy velice očekávané úplné zatmění Měsíce. Přednáška se uskuteční ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 20 ze dne 7. června 2011.

„Měsíc patří spolu se Sluncem k těm nebeským objektům, které nejvíce ovlivňují náš každodenní život,“ uvádí svou přednášku Horálek. „Bylo tomu tak již od nepaměti lidstva, a proto jakýkoliv zásah do cyklu, který je spjat s pohybem našeho nejbližšího kosmického souseda, znamenal nezvyklé vzrušení. Právě zatmění Měsíce je patrně tím nejvýraznějším úkazem zdánlivě se vymykajícím zažitému koloběhu, a tak není divu, že se ho lidé obávali a brali jako strašlivé nebeské znamení. Kvůli čemu přesně ale měsíční zatmění evokovalo v lidech strach? Proč úplňkový Měsíc při zatmění zcela nezmizí z oblohy? A na jaké úžasné okamžiky se můžeme těšit během neobvykle dlouhého úplného zatmění Měsíce, kterého budeme za příznivého počasí svědky ve středu 15. června večer?“ nastiňuje přednášející témata, na která v průběhu jeho povídání přijde řeč.

Petr Horálek (* 1986, Pardubice) je český popularizátor astronomie. V letech 2007 a 2009 byl předsedou Astronomické společnosti Pardubice a do roku 2010 byl aktivním dobrovolným pracovníkem pardubické hvězdárny. Od roku 2007 studuje astrofyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V současnosti je zaměstnán jako pozorovatel v Oddělení meziplanetární hmoty na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, především prostřednictvím populárních astronomických článků na serveru České astronomické společnosti Astro.cz, kde je také od roku 2009 vedoucím redaktorem. Jeho největší vášní v astronomii jsou sluneční a měsíční zatmění, která ho uchvátila již v dětství a za nimiž cestuje po světě.

Napsat komentář