Přijďte fotografovat zatmění Měsíce!

23 Lis

[singlepic id=301 w=320 h=240 float=left] V sobotu 10. prosince se krátce po čtvrté hodině večerní nad východo-severovýchodní obzor z hvězdárny vyhoupne velmi zvláštní Měsíc. Bude shora silně potemnělý a až v malém dalekohledu se za postupného soumraku ukáží odstíny narudlé barvy. Bude právě probíhat závěrečná fáze posledního úplného zatmění Měsíce do roku 2015, které od nás aspoň z části spatříme. I když fáze úplného zatmění končí právě s východem Měsíce a my úplněk zcela ponořený v zemském stínu již nespatříme, půjde o nesmírně fotogenickou podívanou. Měsíc bude stoupat nad obzor a zároveň vystupovat ze zemského stínu za pomalého stmívání. V jeho okolí se ukáží dvě otevřené hvězdokupy – Hyády a Plejády. Zveme tak především všechny zájemce o fotografování úkazu.

Představení na obzoru

Sobotní zatmění je sice úplné, ale fáze úplného zatmění proběhne ještě pod obzorem. Měsíc vychází v Pardubicích v 15:57 středoevropského času, tedy téměř přesně v době skončení úplného zatmění. Jak bude stoupat nad obzor a vystupovat ze zemského stínu, soumračná obloha bude plynule tmavnout a v okolí částečně potemnělého úplňku se objeví zajímavé nebeské objekty. Měsíc totiž při úkazu najdeme v souhvězdí Býka, které mimo jiné nabízí pohled na dvě výrazné a bez dalekohledu pozorovatelné otevřené hvězdokupy – Hyády a Plejády. Vysoko nad východo-jihovýchodním obzorem spatříme i jasnou planetu Jupiter a velmi nízko nad jihozápadním obzorem se ukáže nápadná planeta Venuše.

Samotný východ Měsíce bude opravdu neobvyklý, neboť při výstupu ze zemského stínu se náš vesmírný soused začne vynořovat vůči obzoru spodním okrajem. Bude se tedy zdát, jakoby těsně nad obzorem ležela jakási „vanička“. S postupem Měsíce výš nad obzor se za stmívání již malým dalekohledem bude odhalovat i načervenalý odstín zakryté části Měsíce. Výstup ze zemského stínu potrvá přes čtvrt druhé hodiny, částečné zatmění skončí v 17:18. V té době najdeme úplněk přibližně 12° nad obzorem. Ještě asi 20 minut se bude zdát, že je Měsíc z horního pravého okraje mírně tmavší. Celý úkaz pak končí v 18:32 očima již nepozorovatelným výstupem Měsíce ze zemského polostínu.

Měsíční stínohra

Neboť k zatmění dojde při východu Měsíce ještě za soumraku, nabízí se během něj zajímavý pohled. Pokud bude vzduch čistý, tak se po západu Slunce na opačné straně oblohy začne zvedat poměrně výrazná tmavá hrana oblohy. Tento celkem běžný jev je způsoben postupným stoupáním zemského stínu promítajícího se do naší atmosféry. Rozhraní mezi stínem a světlou oblohou se nazývá Venušin pás. A právě pod touto oponou najdeme potemnělý Měsíc, na nějž dopadá ten samý stín Země, akorát přes 350 tisíc kilometrů dál. Díky tomu budeme moci zatmění pozorovat docela dobře už krátce po východu Měsíce, protože obloha v okolí potemnělého úplňku nad severovýchodním obzorem bude o dost tmavší než soumračná obloha na jihozápadě.

Další, ne tak výrazné zatmění Měsíce nastane v České republice 25. dubna 2013. Půjde o velmi malé částečné zatmění, při němž se Měsíc ponoří do zemského stínu pouhými dvěma procenty svého průměru. Na úplné zatmění Měsíce si jako středoevropané budeme muset počkat až do ranních hodin 28. září 2015.

Všechny zájemce proto zveme na hvězdárnu ož od 15:30, kdy budeme za jasného počasí vyhlížet vycházející Měsíc. Neboť je úkaz velmi fotogenický, zveme též všechny fotografy, kteří by si rádi úkaz nasnímali z úrovně hvězdárny, případně přes hvězdárenské přístroje. Fotografování úkazu mohou všichni využít k zapojení se do velké fotografické soutěže Pardubický Měsíc. Ta je určena pro širokou veřejnost a jejím cílem je nafotit jakoukoliv možnou formou Měsíc s nějakým Pardubickým motivem nebo z Pardubic. Přijďte si užít netradiční a takřka předvánoční úkaz!

Další informace o zatmění najdete na stránkách České astronomické společnosti. Na našich stránkách Vás ještě budeme rovněž ještě informovat.

Napsat komentář