Proběhl první ročník astronomického tábora!

2 Srp

společnáV termínu od 27. 7. do 31. 7. 2015 se v Pardubicích uskutečnil  první ročník astronomického tábora pro děti a mládež, tedy pro všechny, kterým učarovala věda, technika astronomie nebo kosmonautika. Jaký tedy byl letošní pilotní ročník? V následujících řádcích se Vám pokusíme přiblížit atmosféru našeho tábora. Ve vestibulu DDM ALFA op Delta se scházejí první zájemci. Některé z nich velmi dobře známe. Jsou to členové našich asronomických kroužků. Nicméně objevují se i tváře nové, neokoukané, na nichž je vidět, že přicházejí plní očekávání. Do 8:00 jsme v komletní sestavě. 21 astrotáborníků. Jde se na věc…

IMG_4851_uPředstavte si tábor, kde potkáte skupinu stejně smýšlejících lidí, kteří jsou stejně zbláznění  do vesmíru, vědy, techniky a experimentů jako vy. A baví se tím, že se snaží zkonstruovat přistávací modul pro kosmonauta. Jednotlivé týmy horečně bádají nad nejlepším záchranným systémem. Vylepšují se konstrukce brzdných padáků a přidávají se airbagy. Když je hotovo, do kabiny je vložen křehký vaječný astronaut a jde se na věc 🙂 Náš vesmír je ve třetím patře Domu dětí a mládeže ALFA op DELTA na Dukle. Přímo ve hvězdárně, kde po celý rok probíhají astronomické kroužky.

100_9958IMG_4846Právě odtud se snášejí kosmické lodi. Z pěti týmů pouze jeden tvrdý dopad. Takový byl první den. Následují další čtyři, které si s tím prvním nezadají. Nejvíce táhnou fyzikální experimenty a velký dalekohled o jehož pozorovací okno je „bitka“ 🙂 Jakpak také ne, když za každé pozorování a vyplněný protokol jsou body v naší celotáborovce 😉 A tak se množí relativní čísla, zákresy slunečních protuberancí i srpky krásné Venuše. Když pak Slunce na chvíli zahalí oblačnost, probíhá Space Shuttle show – kdo nejdál doletí s vymazleným modelem IMG_4921raktoplánu. I když se to všem v tuhle chvíli zdá jako naprostá bomba, je to jen předehra k mnohem větší parádě, která naše svěřence teprve čeká. Hned následujícího dne vyrážíme na nedalekou louku, kde jsme ustanovili provizorní kosmodrom a  odpalujeme  do závratných výšin skutečnou raketu. Mnozí si při pohledu na malinký bílý kotouček návratového padáku říkali, zda se IMG_4940ještě vrátí. Bohužel či bohudík gravitace je núprosná a tak za všeobecného veselí vše opakujeme celkem třikrát se stejným úspěchem. Poslední den jseme náš tábor astronomů vyvezli až do Muzea letectví a kosmonautiky v Praze Kbely, kde na vlastní oči spatřili návratový modul v němž přistál náš první a prozatím jedniný kosmonaut Vladimír Remek.

Co dodat? Pardubický astrotábor dopadl na výbornou! Sešla se skvělá parta dětí s opravdovým zájmem a touhou poznávat. Pokud se Vám náš tábor líbil, budeme rádi, když se potkáme na některém z našich astronomických kroužků, nebo opět příští rok na našem táboře.
Video ze startu rakety a veškeré fotografie z tábora nejdete na veřejném profilu hvězdárny https://www.facebook.com/astropardubice