Říjnové vstávání zpříjemní planetární kvartet

30 Zář

stellarium-000V říjnu nám ranní vstávání zpříjemní pohled hned na čtyři planety sluneční soustavy, které v ideálním případě budou viditelné i pouhým okem. Nejviditelnější ze čtveřice našich planetárních sousedů je již nyní planeta Venuše, která nádherně září nad východním obzorem jako nepřehlédnutelná jitřenka. Již v malém dalekohledu tak bude možné odhalit krásnou Venušinu fázi, která připomíná Měsíc po poslední čtvrti.


stellarium-002Pod Venuší najdeme poněkud slabší, avšak pouhým okem stále ještě dobře rozeznatelný rudý Mars. Třetí planetou směrem k obzoru je obří plynný Jupiter, který v říjnu na ranní obloze spatříme jako jednu z jasnějších hvězd. Avšak již v malém dalekohledu bude jasně patrný kotouček planety a čtveřice nejjasnějších tak zvaných galileovských měsíců obíhajících okolo planety.
Celou trojici pak od poloviny října ještě doplní maličký Merkur, který bude krátce pozorovatelný před východem Slunce.
Celé seskupení planet, zejména planety Jupiter, Mars a Venuše se právě v průběhu října dostanou do krásného trojitého seskupení. Samozřejmě že pouze při pohledu ze Země.

stellarium-001Již 17. října nastane konjunkce Marsu s Jupiterem. Nad ránem tak bude velmi pěkný pohled na těsné přiblížení těchto dvou planet. Přesně o týden později, dojde ke druhé, mnohem výraznější konjunkci Venuše s Jupiterem, kterému bude sekundovat již dříve zmiňovaný Mars. Až do konce října tak bude možné pozorovat vzájemně se vzdalující trojici planet na ranní obloze a zpestřit si tak brzké ranní vstávání.
Přejeme krásný  astronomický říjen a pokud najdete čas toto planetární seskupení vyfotografovat, nebojte se o své úlovky podělit třeba zasláním na náš facebook