Pozorovací akce „Trpaslíci a obři“

3 Led

[singlepic id=308 w=320 h=240 float=left] Co je malé a co je velké? Tak tuto otázku budou moci návštěvníci pardubické hvězdárny položit během lednových otevíracích dob. V rámci mimořádné pozorovací akce „Trpaslíci a obři“ se průvodci hvězdárny zaměří na nejvýraznější hvězdy zimního nebe, které paří do širokého spektra různě velkých hvězd v našem vesmírném okolí. A mezi hvězdnými obry a trpaslíky bude probíhat pozorování objektů značně menších, ale i o dost bližších – planet Jupiter a Venuše. Pozorování na pardubické hvězdárně probíhá v lednu každou středu, čtvrtek a pátek od 18 do 20 hodin.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 29 ze dne 4. ledna 2012.

Petr Komárek z pardubické hvězdárny celou akci uvádí slovy: „Z pohledu pozemšťana jsou jasně zářící Venuše či Jupiter, které můžeme v současné době spatřit na večerní obloze, obrovskými světy. A co naše Slunce? Může vůbec existovat hvězda ještě větší, jasnější nebo best online casino snad jinak barevná hvězda než ta naše nejbližší? Po celý leden vám budeme na pardubické hvězdárně ukazovat vzdálené a exotické světy, které jsou mnohdy zcela odlišné od našeho poklidného koutu Sluneční soustavy.“

Planety Venuše a Jupiter jsou nyní kromě Měsíce nejvýraznějšími objekty Sluneční soustavy. Malý dalekohled u Venuše odhalí fázi podobnou Měsíci před úplňkem. V průběhu následujících měsíců se Venuše bude k Zemi přibližovat a zároveň svou osvětlenou polokouli bude stále více natáčet od nás, takže na konci května už z ní zbude jen úzký srpeček. Jupiter zase uchvátí svými čtyřmi měsíčky a atmosférickými pásy, které člověk může obdivovat už ve výkonném triedru. Obě planety budou ve středu zájmu (nejen) hvězdárny letos ještě jednou – v polovině března. Tehdy se po dlouhých letech tyto nejjasnější planety Sluneční soustavy „setkají“ v těsné blízkosti na večerním nebi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HEheh1BH34Q[/youtube]

Ačkoliv je Jupiter na obloze o něco slabší jak zářivá „večernice“ Venuše, je ve skutečnosti oproti ní asi 12x větší. Půjdeme-li s porovnáním dále, je i Jupiter jen trpaslíkem. Naše Slunce je co do průměru asi desetkrát větším tělesem a Sluneční soustavě tak dominuje. Mezi hvězdami ve svém bezprostředním okolí je ovšem velikostně i to mírně podprůměrné. Na noční obloze, zejména teď v zimě, najdeme hvězdy, které jsou až stonásobně větší. Pozorování na hvězdárně tak ukáže, jak je vše jen relativní a silně ovlivněné tzv. výběrovým efektem.

Napsat komentář