Ve středu 15. června večer nastane dlouhé zatmění Měsíce

9 Čvn

[singlepic id=261 w=320 h=240 float=left] Ve středu 15. června nastane v pozdních nočních hodinách úplné zatmění Měsíce. V České republice bude pozorovatelné v podstatné části svého průběhu. Neobvykle rudý či až nahnědlý Měsíc najdeme nevysoko nad jihovýchodním obzorem. Fáze úplného zatmění potrvá přes 100 minut, což činí z tohoto měsíčního zatmění jedno z nejdelších v tomto století. Je to také jediné úplné zatmění Měsíce, které budeme moci z našeho území pozorovat až do roku 2015. Pardubická hvězdárna zve širokou veřejnost na pozorování tohoto mimořádného úkazu od 20:30 do půlnoci.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 21 ze dne 10. června 2011.

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně 3 měsíční zatmění. Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je však vůči rovině zemské dráhy skloněna o přibližně 5° a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5°. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde.

Měsíc při zatmění z oblohy nezmizí

Při průchodu zemským stínem Měsíc výrazně potmavne. Díky zemské atmosféře však nikdy zcela nezmizí. Vzdušný obal Země láme podobně jako optický hranol sluneční světlo do vnitřku zemského stínu. Na Měsíc ale dopadá jen červená (dlouhovlnná) část spektra slunečního světla, neboť vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí už v atmosféře, díky čemuž také vděčíme za blankyt denní oblohy. Měsíc tak chytne zvláštní naoranžovělou, cihelně červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Nejzajímavější bývá zpravidla zabarvení na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem. Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech. Tento „tyrkysový“ jev poprvé popsal v roce 2007 klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu a byl pozorovatelný u celé řady předchozích měsíčních zatmění.

Barvu a sytost Měsíce v zemském stínu mohou ovlivnit dvě věci. Jednak stav znečištění atmosféry; především po silných sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý. Druhým faktorem je jeho poloha v zemském stínu – je-li na okraji stínu, má často naoranžovělou či světle červenou barvu. Naopak uprostřed stínu, kam dopadá nejméně slunečního světla lámaného zemskou atmosféru, bývá barva úplňku až nahnědlá. Ve zkratce: zatmění Měsíce je vlastně barevné nebeské představení.

Zatmění se odehraje nízko nad obzorem

[singlepic id=264 w=320 h=240 float=left] Měsíc vychází ve středu 15. června nad pardubický jihovýchodní obzor ve 21:09 letního času. V té době bude značně ponořen v zemském stínu, a proto již samotný východ atypického měsíčního srpku bude zajímavým jevem. Úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později, ve 21:22. Potemnělý úplněk však najdeme nesmírně nízko, necelé 2° nad obzorem. Při začátku úkazu bude ještě světlo, ale Měsíc bude pozvolna stoupat a soumračná obloha tmavnout. Maximální fáze zatmění připadá casino online na 22:13, kdy už Měsíc bude necelých 7° vysoko nad jihovýchodním obzorem. V té době bude také nejtmavší, neboť se bude procházet středem zemského stínu. Nad jihozápadním obzorem najdeme planetu Saturn a západně od Měsíce souhvězdí Štíra s jeho jasnou hvězdou Antares. V malém dalekohledu lze kolem ztemnělého úplňku pozorovat bohaté hvězdné okolí, neboť Měsíc leží v Mléčné dráze. Postupně se sune doleva od středu zemského stínu a jeho levý okraj je proto o něco jasnější. Ke konci úplného zatmění ve 23:03 vystoupá náš kosmický soused do výšky přibližně 11° nad obzor. V té chvíli můžeme na jeho levém okraji pozorovat i „tyrkysový“ jev. Až do druhé minuty po půlnoci bude Měsíc ze zemského stínu vystupovat a obloha pomalu světlat svitem úplňku. Ještě asi 15 minut po půlnoci bude pozorovatelná fáze polostínového zatmění.

Páté nejdelší zatmění

[singlepic id=262 w=320 h=240 float=right] Toto měsíční zatmění bude 5. nejdelším v tomto století. Měsíc při něm projde téměř přesně středem zemského stínu, což je velmi vzácné a dochází k tomu průměrně 5x za století. Zcela nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane již za 7 let, konkrétně 27. července 2018. Potrvá 104 minut a z České republiky jej uvidíme za ještě lepších podmínek jak to letošní. Mezitím se nad naším územím odehraje pouze jediné úplné zatmění ve sváteční pondělí 28. září 2015 v ranních hodinách. Ovšem ještě letos budeme moci pozorovat zatmění částečné, a to v sobotu 10. prosince večer.

Pozorování na pardubické hvězdárně

Zatmění bude možné pozorovat na pardubické hvězdárně, a to v době od 20:30 do půlnoci. Pozorovat se bude velkými dalekohledy v kopuli i přenosnými přístroji na terase hvězdárny. V případě nepřízně počasí je připraven audiovizuální program. Během úkazu návštěvníci budou moci navštívit také stánek Europe Direct, který má pro všechny připravené zajímavé soutěže a kvízy.

Další informace:
[1] http://astro.sci.muni.cz/zatmeni/
[2] http://www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/mesic/20110615
[3] http://mesic.astronomie.cz/zatmeni.htm

Napsat komentář