Zatmění slunce na Kunětické hoře

31 Kvě

V sobotu 31.5. uspořádala
Hvězdárna barona Artura Krausespolu s ASP pozorování částečného zatmění slunce na Kunětické Hoře. Vzhledem k tomu, že o pozorování informoval regionální tisk, dočkali jsme se poměrně vysoké účasti veřejnosti. Na vyvýšenině u hradní studny se podle odhadů sešlo asi 100-200 lidí, z toho asi 20 astronomů (z ASP, HbAK a ASHK). Dalších podle tisku možná až několik set lidí bylo podél příjezdové cesty a v okolí hradu.
Ti, co přišli, vědí, že to stálo za to. Počasí bylo vynikající, bylo docela jasno (až na pár malých mráčků). Před čtvrtou hodinou ranní všichni toužebně namířili své zraky (popř. dalekohledy či foťáky) směrem k místu, kde už se jasně rýsoval sluneční sloup (tj. sluneční světlo odražené od ledových krystalků, které se během svého pádu k zemi vlivem odporu vzduchu uspořádali téměř vodorovně). Ve 4:57 začal onen ojedinělý úkaz, na který všichní čekali: Slunce vycházelo již zakryté měsícem:

V následujících 30 minutách zakrýval měsíc čím dál větší část slunce,

až došlo kolem 5:25 k maximální fázi zatmění, tj asi 85%. Sluneční kotouč se začal zase pomaloučku zvětšovat a kolem 6:23 měsíční kotouč slunce definitivně opustil. Potom už následovalo jen závěrečné foto na památku: