Astronomická společnost Pardubice Vás vítá v novém roce 2004

15 Led

…a samozřejmě Vám přeje všechno nejlepší k jeho prožití. V minulém roce, rád se otáčím, jsme byli svědky mnohých zajímavých neřestí na obloze. Jak skvostné byly stínové hříčky v květnu. Však si vzpomenete na krásný přechod Merkuru přes kotouč sluneční, na zatmění Měsíce nebo na nedělní vycházející srpek částečně pohlceného slunka. Měli jsme tu čest závidět kometě C/2002 V1 Neat únorové těsné rozmlouvání s naší mateřskou hvězdou a přesto se jí nic nestalo. Mohli jsme se kochat i v listopadu měsíčním zatměním a ještě k tomu se Slunce rozbouřilo, „zaplivlo“ na naší zemičku a hle tu nad hlavou přenádherná polární záře. A co zaujalo nejvíce? Vždy bylo jasno. Opravdu. Za nejkrásnějších a nejúchvatnějších jevů nám počasí přálo. Kéž by i v tomto roce nezklamalo; nebe si pro nás opět hodně chystá.
Tak jen na mátku. Kolik bude měsíčních zatmění? Zase dvě. Tentokrát ale obě v nejhlavnější kolizi už bezpečně nad obzorem. Prvé po západu Slunce 4.května a druhé, pro státní svátek jak malované, ráno 28. října. Sluneční zatmění ale proto od nás ustoupila.

Od planet se už žádné hrozivé přiblížení nečeká, ale přeci stojí cosi za zmínku. Oslnivá Venuše, která je vidět už teď po západu Slunce, si naplánovala pár zákrytových kouzel. Nejprve za pomoci Měsíce se nechá zakrýt 21.května po poledni na denní obloze (dostatečně jasná, ale oparně se Sluncem poblíž) a pak jev, na který si na zemi žádný žijící nepamatuje. 8. května v dopoledních hodinách přejde historicky poprvé v novém tisíciletí přes sluneční kotouč. Naposledy k tomu došlo 6.12. 1882! A bude se opravdu na co těšit.

A teď přijde vrchol nejočekávanějšího. Máme tu právě magický růček 2004, a to splňuje očekávání obdivovatelů záhadných nebeských krásek – komet. Ani teď nevybočíme z trendu dvojitého počtu úkazů. Prvou osudnou vlasaticí je právě teď zjasňující se C/2002 T7 LINEAR, se kterou se můžete kochat zhruba do začátku března v oblasti kolem gama Pegasi (levá spodní hvězda Pegasova čtverce). Pak ovšem zmizí v záři sluneční a to nejrobustnější divadlo odehraje na jižní obloze. Bude jasná jako hvězda Vega v souhvězdí Lyry. Jaký žal. Nicméně do páru vstupuje květnová C/2001 Q4 Neat, pro niž osud psal dráhu pro seveřany příznivou. Vše započne počátkem května, kdy bude nejjasnější, nízko nad jihozápadním obzorem. Později začne stoupat a nápadit se na nebi.

Toť stručně vše, ať počasí pomáhá. Více se bude podrobněji dozvídat v průběhu roku.

Hodně štěstí.

ASP, Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích