Mimořádné pozorování Slunce v pardubických ulicích

3 Čvn

[singlepic id=120 w=320 h=240 float=left] V sobotu, 7. června od 10:00 do 18:00 ožije Pernštýnské náměstí a náměstí Republiky vědou! Astronomové z místní Hvězdárny barona Artura Krause DDM ALFA a Astronomické společnosti Pardubice zvou na veřejné pozorování Slunce. Návštěvníkům se tak během dne naskytnou hned dva jedinečné pohledy na naši nejbližší hvězdu. Připomeneme si tak, století od spuštění prvního solárně vědeckého programu, který vznikl právě v Pardubicích.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice a Astronomické společnosti Pardubice č. 57 ze dne 3. června 2014.

Pardubáci tak, budou mít možnost obdivovat žhavou krásu slunečního „povrchu“ tajemné skvrny ve fotosféře Slunce či ohromné výtrysky žhavého plynu v jeho chromosféře. Dalekohledy se tak na moment stanou oknem, které nám ukáže naše Slunce jako ohromně dynamický svět. Na malé výzkumníky čekají hry a soutěže s vesmírnou tématikou, kosmické PUZZLE, nebo střelba na Měsíc.

Ne náhodou pohlížíme ke Slunci právě v roce 2014. V tomto roce si Pardubice připomínají 160. let od narození významného rodáka, technického nadšence, průkopníka sportu a především zakladatele první lidové hvězdárny v Čechách, pana barona Artura Krause. Zároveň si připomeneme první opravdu odborný program zaměřený na systematické pozorování sluneční činnosti. Baron Kraus prováděl sledování slunečních skvrn a jejich pravidelné zakreslování od roku 1913 až do roku 1930. Právě v Pardubicích tak vznikl zcela unikátní projekt, který ve své době neměl obdoby. Dnes víme, že počty slunečních skvrn a četnost protuberancí jsou projevem činnosti našeho slunce. Právě díky projektům jako byl Krausův sluneční program, víme, že sluneční činnost se v čase mění a každých jedenáct let se střídá období slunečního maxima a minima.

Jedním z důsledků této mohutné aktivity naší hvězdy jsou pak překrásné polární záře, které jsou ve výjimečných případech pozorovatelné i v našich zeměpisných šířkách.

Napsat komentář