Přednáška „Program APOLLO – opravdu jsme byli na Měsíci?“

28 Kvě

[singlepic id=675 w=320 h=240 float=left]V pátek 30. května od 19:00 se na hvězdárně uskuteční přednáška s názvem „Program APOLLO – opravdu jsme byli na měsíci?“ Lektor Milan Halousek nás uvede do problematiky konspiračních teorií zpochybňujících legendární lunární expedice programu APOLLO. Před pět a čtyřiceti roky lidská noha poprvé stanula na povrchu jiného kosmického tělesa. Neil Armstrong, tak jako první pozemšťan okusil, ten neopakovatelný pocit, jaký si před ním prožívali velcí objevitelé jako Kryšrof Kolumbus, Fernando Magallanes či Charles Lindberg. V roce 1969 tak byly pokořeny další, do té doby jen kosmickými sondami letmo „oťukané“ hranice. Opravdu se to ale stalo? Již nedlouho po triumfálním přistání americké posádky APOLLO 11 se objevily spekulace, že celý program APOLLO je jen fikce.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 56 ze dne 28. května 2014.

Lektor Milan Halousek k tomu dodává: „Jak je možné, že na povrchu bez atmosféry vlají vlajky? Proč nejsou na měsíční obloze vidět hvězdy? A jak se tam dostaly přístroje, které dodnes fungují? Tyto a mnohé další otázky si klade mnoho lidí – a někteří věří, že celé kosmické dobrodružství Apollo bylo jen velikým podvodem.

Soubojem protichůdných názorů na jedno z největších lidských dobrodružství 20. století vás provede v pátek, 30. května Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku „Kosmos-news Party“, kterého se pravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí. V srpnu 2011 „přivezl“ do Pardubic amerického astronauta Andrewa Feustela i s „druhým českým kosmonautem“ Krtečkem.

Napsat komentář