On-Line výstava „PARDUBICKÝ VESMÍR“

31 Led

Od pondělí, prvního února spouští pardubická Hvězdárna barona Artura Krause ve spolupráci s informačním centrem EU Europe Direct Pardubice svou první on-line výstavu s názvem „PARDUBICKÝ VESMÍR“.  Umožní tak všem návštěvníkům zavítat na místa naší Sluneční soustavy, která jsou přímo spjatá s městem Pardubice či Pardubickým krajem.

Aktuálně je po významných občanech Česka a Slovenska, případně po osobnostech, které zde zanechaly významnou stopu v podobě své celoživotní práce nebo hlubokým vztahem k naší zemi, pojmenováno více jak 750 malých těles, planetek hlavního pásu mezi planetami Mars a Jupiter. Naše město i kraj jsou tak místy, která se mohou právem pyšnit několika významnými osobnostmi, kterým se dostalo té cti, že jejich jménem bylo pojmenováno těleso Sluneční soustavy.

„Pojmenování planetky ovšem není samozřejmost a většině z nás se takové cti nikdy nedostane. Už jen proto, že přidělení jména není otázkou peněz. Ostatně stejně jako žádnou jinou část komického tělesa nebo hvězdu si za peníze ve skutečnosti nekoupíte. Jedinou autoritou, která umožňuje pojmenování nebo změnu názvů kosmických těles, je Mezinárodní astronomická unie (IAU)“. Říká autor výstavy, Petr Komárek z pardubické hvězdárny, kterou najdete jako součást DDM ALFA Pardubice, městská část DUKLA.

Mezi planetkami, které nesou jména slavných občanů našeho města a kraje, tak najdeme rozličné profese od učitelů, přes sportovce, fotografy, umělce nebo vědce. Všichni mají jedno společné. Ve své práci byli nebo stále jsou natolik výjimeční, že jejich činnost měla nebo stále má často výrazný mezikrajový nebo dokonce mezinárodní přesah.

„Každý, komu se dostane té pocty, aby se jeho jménem nazývalo tělísko Sluneční soustavy, má dvě nádherné jistoty. Rázem se totiž ocitne ve velmi výjimečné společnosti osobností opravdu velkých jmen, tou druhou, je nesmrtelná připomínka jak jména, tak významu dané osobnosti“.
Dodává Komárek

Výstava bude přístupná On-line minimálně do konce března 2021.