Přednáška „Hvězda betlémská“

12 Pro

[singlepic id=207 w=320 h=240 float=left] Poslední přednáška roku 2010 pořádaná Astronomickou společností Pardubice se ponese v duchu Vánoc. V pátek 17. prosince od 19 hodin bude Martin Slezák, člen pardubické astronomické společnosti, povídat na téma „Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc“. Byli poutníci skutečně směrování k Betlému při narození Spasitele jasnou hvězdou? Nebo kometou? A můžeme to vůbec ještě spolehlivě určit? Tyto i další otázky budou zodpovězeny v průběhu přednášky, která proběhne ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice (ul. Gorkého).

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 8 ze dne 12. prosince 2010.

Martin Slezák svou přednášku anotuje slovy: „O Vánocích si připomínáme narození Ježíše Nazaretského. Podle evangelia jeho narození ohlašovala hvězda, pro niž se vžilo označení Betlémská. Může mít zjevení Betlémské hvězdy astronomické vysvětlení? Čím jsou Vánoce významné z astronomického pohledu?“ Na přednášce se tak mimo jiné dozvíte, jaké jsou nejčastěji uváděné astronomické úkazy spojené s Betlémskou hvězdou a narozením Ježíše Krista.

[singlepic id=208 w=320 h=240 float=left] Ing. Mgr. Martin Slezák (* 1982, Přerov) vystudoval Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně a později Dopravní fakultu ČVUT v Praze. Astronomii se věnuje jako koníčku od útlých dětských let. Po absolvování astronomického kroužku začal působit na Hvězdárně barona Artura Krause DDM DELTA Pardubice jako jeden z dobrovolníků věnujících se provázení po hvězdárně a dalším činnostem spojeným s popularizací astronomie. A tomu se věnuje dodnes. V letech 2008 – 2009 byl také předsedou Astronomické společnosti Pardubice, jíž je stálým aktivním členem již od jejího založení v roce 2001.

Napsat komentář