Přednáška: „JAK VYČISTIT OBĚŽNOU DRÁHU“

16 Úno

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice a Astronomická společnost Pardubice Vás srdečně zvou 21. února od 19:00 hodin na přednášku Ivo MÍČKA ze Společnosti pro meziplanetární hmotu na téma, „JAK VYČISTIT OBĚŽNOU DRÁHU“ sám lektor ke své přednášce dodává: „Každý pokrok je doprovázen vznikem odpadu a nejinak je tomu i v případě kosmonautiky. Od vypuštění první umělé družice Sputnik 1 v r. 1957 se v kosmickém prostoru kolem Země dá najít pozoruhodná
lidská stopa.Za uplynulých 62 let se na oběžnou dráhu dostalo v průběhu přibližně 5 000 letů asi 6 000 satelitů z nichž je necelá tisícovka stále funkční. Sledovací radarové sítě evidují běžně více než 21 tisíc objektů s velikostí více než 10 cm na nízké oběžné dráze (LEO) a větších než 30 cm na geostacionární dráze (GEO). Počet kusů s velikostí 1 cm až 10 cm se odhaduje na 500 tisíc.
Hrozí, že by se zde mohly kaskádově rozšířit kolizní procesy a během několika málo let či desetiletí by se z těchto oblasti stalo nebezpečné místo pro kosmické aktivity vůbec.​
Jedním z preventivních kroků může být i odstranění ročně 5 až 10 velkých objektů z oběžných drah s vysokou hustotou dalších objektů a s dlouhou životností tak, aby se stabilizovala populace kosmického smetí a nedocházelo dále k jejich masivnímu nárůstu. Čím později začneme, tím horší situace bude a účinnost se bude výrazně snižovat.“

Ivo Míček (* 1964, Kyjov) se zabývá meziplanetární hmotou a jejím pozorováním, popularizací astronomie a kosmonautiky. V minulém tisíciletí působil na hvězdárně ve Veselí nad Moravou, je členem a momentálně  Společnosti pro meziplanetární hmotu, o. s. Podílí se na organizaci pozorování komet a meteorů a dalších programů s astronomickou tématikou pro mládež. Líbí se mu plachetnice, zvláště ty sluneční… (vlastní text lektora)

Další informace Vám poskytne Petr Komárek na telefonním čísle 603 165 366 nebo emailové adrese info@astropardubice.cz.