Přednáška „Co se dá uplést z kvantového propletení“

5 Kvě

Další z našich pravidelných veřejných přednášek se uskuteční v pátek 29. května 2026 ve Velkém sále SVČ ALFA, o.p. DELTA. Tentokrát bude jejím tématem „Co se dá uplést z kvantového propletení“ a přednášet bude RNDr. Zdeňka Koupilová, Ph.D. z Katedry didaktiky fyziky MFF UK v Praze. Jste srdečně zváni.

Představíme si záhadný svět kvantové fyziky. Ukážeme si, co je propletení (entanglement). Zjistíme, jestli je teoreticky možné využít tohoto jevu k teleportaci a jestli kvantová fyzika skutečně dovoluje vytvářet kopie. Řekneme si, co Albertu Einsteinovi na kvantové fyzice vadilo a jak se ukázalo, že se mýlil. Naučíme se bezpečně přenést klíč pro šifrování – BB84.

RNDr. Zdeňka Koupilová, Ph.D. (převzato z mff.cuni.cz)

RNDr. Zdeňka Koupilová, Ph.D. (*1979) je česká fyzička. Působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kromě kvantové fyziky se věnuje i popularizaci a metodice vyučování tohoto tématu pro budoucí pedagogy. Je například autorkou souboru výukových her „Různé? Stejné!“ zaměřeného na pochopení různých matematických a fyzikálních konceptů. Na Katedře didaktiky fyziky MFF UK je v současné době lektorkou.