NOVÁ KNIHA PETRA HORÁLKA

3 Srp

Kniha_finalniS radostí oznamujeme, že se blíží vydání nové cestopisné knihy astronoma, cestovatele a fotografa Petra Horálka s názvem „DOBYTÍ JIŽNÍHO HVĚZDNATÉHO RÁJE.“ Během září vstoupí do distribuční sítě nový cestopis, který vás postupně zavede do Ruska, Číny, Tibetu, Austrálie, ale i dalšími Petrovými výpravami za temnou oblohou. Navštívíte tak Ugandu, Nový Zéland a především onen příslovečný hvězdnatý ráj na Cookových ostrovech.

Pokračovat ve čtení

Nezmeškejte jedinečný zákryt Venuše Měsícem!

13 Bře
Zákryt planety Venuše Měsícem

Venuše a Měsíc při zákrytu v roce 2007 Credit: Libor Šmíd

Již tuto středu, 6. dubna ráno, nastává poměrně ojedinělý úkaz. Nad hlavami mnoha obyvatel střední Evropy se uskuteční nebeský zákryt v podobě planety Venuše, kterou zakryje náš Měsíc. Venuše vstoupí za okraj Měsíce na jeho ještě nepatrně osvětlené straně (tenký srpek asi nebude na denní obloze viditelný). V tu dobu má Měsíc stáří 27,9 dne, tedy den před novem. Pokud nám počasí dovolí, nenechme si úkaz ujít. Podobný už letos nenastane. Měsíc se k Venuši už pouze přiblíží 3. září kolem poledne. Jiné letošní zákryty jasných planet nebudou z našich krajin viditelné.

Pokračovat ve čtení

SOHO oslavila 20 let

1 Pro

 Umělecká představa Soho (nasa.gov)

V závěru roku 2015 si připomínáme jedno milé, kulaté výročí, které připadá na 2. prosince. Přesně na den před 20 roky, 2. prosince 1995 byla vypuštěna jedna z nejúspěšnějších a doposud sloužících misí určených k výzkumu Slunce Sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Coby výsledek úzké spolupráce amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské kosmické agentury (ESA) se zařadila do flotily výzkumných laboratoří a teleskopů, které nám denodenně přinášejí informace o tak zvaném kosmickém počasí. Její umístění v  libračním bodě (L1), tedy v místě, kde se přesně vyvažuje přitažlivost Země a Slunce učinila za dlouhých 20 roků z této sondy nástroj, který nám pomohl blíže pochopit chování naší mateřské hvězdy. Pokračovat ve čtení

Ernst Willi Messerschmid oslavil sedmdesátiny

22 Kvě

056567Ernst Willi Msserschmind (německý fyzik, a astronaut). Oslavil 21. května 2015 sedmdesáté kulatiny. Oběžnou dráhu navšívil jednou, při misi STS 61-A. Narodil se ve městě Reutlingen (jižní část Německa). Absolvoval gymnázium ve Suttgartu. Po gymnasijním studiu se věnoval studiu fyziky. Tři roky působil v Evropské organizaci pro jaderný výzkum Kde roku 1976 úspěšně získal doktorát. O rok později se Ernst přihlásil do náboru pořádaneho Evropskou kosmickou agenturou (ESA), a roku 1982 byl vybrán pro kosmický let (STS-61-A). Do kosmu odstartoval v raketoplánu Challenger – dne 30. října 1985.

Pokračovat ve čtení

25 let Hubbleova vesmírného teleskopu

24 Dub

Hubbleův vesmírný teleskop (http://www.wikipedia.org)

Hubbleův kosmický teleskop oslavil tuto sobotu 25. dubna 2015 v svoje 25. výročí od jeho vypuštění. Odstartoval dne 24.dubna roku 1990 ve 12:33 UTC. Z Kennedyho vesmírného střediska. Hubbleův vesmírný teleskop je jeden z nejznámějších vesmírných teleskopů. Ačkoliv Hubbleův vesmírný teleskop není jediným kosmickm dalekohledem, je bezesporu nejznámějším. Jeho účelem je zkoumání planet, vzdálených galaxií, či exoplanet.                                                   Pokračovat ve čtení

PODZIMNÍ BARONESA JE TU!

11 Zář

Máme tu počátek září a to je ten pravý čas na zbrusu novou Baronesu! Ve speciálu vydaném k jubilejnímu 10. ročníku pardubické NOCI VĚDCŮ se dočtete o programu, který chystá pardubická hvězdárna a Astronomická společnost pardubice, nebo plánované akce a … Read More »

ASTRONOMICKÉ A PŘÍRODOVĚDNÉ KROUŽKY!

2 Čvc

Již nyní se můžete hlásit do zájmových kroužků DDM ALFA! V nabídce jsou populární astronomické kroužky, fyzikální experimenty velmi zajímavý kurz mediální grafiky a mnoho dalších kroužků a kurzů. Přijďte mezi nás! Začínáme od září. Do té doby si můžete … Read More »