LEDEN – TRPASLÍCI A OBŘI

4 Led

[singlepic id=120 w=320 h=240 float=left]Vítejte v novém roce 2014! Věříme, že jste všichni ve zdraví přežili vánoční hody i bujaré silvestrovské oslavy. I v roce 2014 jsme tu se zajímavými programy pro veřejnost, prostřednictvím kterých se vám snažíme přiblížit, jak vypadá vesmír.

V lednu se s námi můžete vypravit za hvězdnými obry. Už sám název napovídá, že nezůstaneme při zemi alespoň co do velikostí, ale směle se vydáme, alespoň prostřednictvím našich dalekohledů a počítačů k opravdu velkým hvězdám, které můžeme pozorovat právě na krásné zimní obloze.

Naši místní obříci

Pokud se lidí okolo vás zeptáte co by si dokázali představit pod pojmem velký či obří, mnozí by vám bez váhání odpověděli či vyjmenovali některé z přírodních velikánů naší planety jako je třeba Mt. Everest nebo Grant Canyon. Velká je ostatně i se svými 40 000 kilometry i naše Země. Ovšem pouze vůči nám, lidem. Co když poněkud pozměníme měřítko. Místo jednoho člověka si vezmeme jako měřítko celou naši Zemi. Dalším v pořadí větším obrem by byl Jupiter. Se svými téměř 143 000 km v průměru je tak velký, že by bylo třeba 300 takových Zemí, jako je naše, aby byl zaplněn. A pojďme směle dál. V našem malém kosmickém koutku zvaném Sluneční soustava máme ještě jednoho obra – naše Slunce. Se svými 1,5 miliony kilometry v průměru je tu bezkonkurenčně největším tělesem. V porovnání s některými okolními hvězdami, které lze pozorovat právě na zimní obloze se však jedná o hvězdu, kterou bychom směle nazvali trpaslíkem. Nevěříte? Přijďte si v lednu každou středu, čtvrtek a pátek od 18:00 do 20:00 poslechnout vyprávění o vzdálených hvězdách, jejichž velikost zcela přesahuje námi běžně užívaná měřítka.

 

 

Napsat komentář