Zaostřeno na… (11): Hvězdní rekordmani – 2. část

10 Kvě

[singlepic id=484 w=320 h=240 float=left]

A začneme rovnou tou nejbližší ž těchto tří a zároveň nejstarší HD 140283, která se nachází ve vzdálenosti lehce přes 190 světelných let v souhvězdí Vah a její odhadovaný věk se pohybuje okolo čtrnácti a půl miliard let. Konkrétně 14,46 plus mínus 0,80 miliard let. Z počátku působila astronomům starosti, protože teoretická odchylka dokonce překračovala samotný věk vesmíru. Důvod, proč byla schopná dožít se takového věku, je ten, že obsahuje výhradně pouze nejjednodušší atomy ve vesmíru – vodík a helium. A takové hvězdy stárnou pomaleji, než jejich „těžší sourozenci“.

Pokud zamíříme dál, k největší známé hvězdě ve vesmíru, VY Canis Majoris, budeme muset urazit pět tisíc světelných let. To je pěkná dálka, ale nic tak hrozného v porovnání s jinými vzdálenými objekty. Vlastně je tento obr sakramensky blízko, když si vezmeme, že naše domovská Galaxie má průměr sto tisíc světelných let. Činí to tak pouhou dvacetinu rozměrů našeho hvězdného ostrova. Samozřejmě se bavíme na teoretické úrovni v porovnání s okolním kosmem. Jestli se někdy lidé dostanou tak daleko, bude to ještě hodně, hodně dlouho trvat. VY Canis Majoris je obrovský umírající rudý veleobr, jehož můžeme spatřit v souhvězdí Velkého psa. Dohady o jeho velikosti se různí. Někteří mluví o tom, že kdyby byl ve středu naší soustavy, dosáhl by až k Marsu. Jiní vědci se nebojí jít dál a tvrdit, že až k Saturnu. Slunce je oproti tomuto obrovi nic. Zrnko prachu.
Jeho obvod je tak gigantický, že světlo by potřebovalo osm hodin, aby ho obletělo celého. A co teprve současná letadla? Rychlostí 900 km/h by mu to trvalo tisíc sto let.
Jeho svítivost je podobně jako u dalších veleobrů na mnoho stovek krát větší než svítivost Slunce.
Jak se ale dá čekat a bylo řečeno, rudí veleobři jsou to samé, co rudí obři – Umírající, sípající hvězdy. A u VY Canis Majoris se očekává smrt do jednoho sta tisíc let, kdy exploduje.

Pro zajímavost, další, podobně veliké hvězdy se nacházejí též ve vzdálenosti tisíců světelných let. Druhá největší hvězda je však ještě blíže. Nejedná se o vzdálenost pěti tisíc světelných let, nýbrž „pouhých“ tří. A je to hvězda VV Cephei A v souhvězdí Cefea. Zde se ale také musíme zastavit nad tím, jestli míříme k VY Canis Majoris správně, protože co se týče těchto veleobrů, není to s nimi zase tak jednoduché, protože se jejich velikost neurčuje snadno. Někdy se uvádí i hvězda NML Cygni jako největší. To je otázka, která se autorovi tohoto článku připletla během psaní a na kterou není schopen opovědět. Tento text byl psaný v době, kdy jednoznačná dominance VY Canis Majoris upadá a je výpočty postupně ukazují, že jsou i hvězdy větší, jako třeba právě NML Cygni.

A nyní se dostáváme k třetímu rekordmanovi. Modrý obr R136a1 se nenachází ani v naší Galaxii, nýbrž v satelitní trpasličí galaxii Velké Magallenovo mračno ve vzdálenosti sto šedesáti pěti tisíc světelných let. Byla objevena relativně nedávno, v roce 2010. Obsahuje přibližně hmotu dvě stě šedesáti pěti Sluncí. Objev to byl obdivuhodný, jelikož do té doby nebyly známy hvězdy větší než polovina hmotnosti R123a1. Jak to ale chodí, tato hvězda skončí velmi špatně. I v tomto případě platí pravidlo, že čím hmotnější objekt, tím rychleji a dramatičtěji skončí. V tomto případě dojde k supernově a vzniku masivní černé díry na místě jejího jádra.
Vzhledem k vzdálenostem se ale není čeho bát.

Zdroje:
http://www.treking.cz/astronomie/nejtezsi-hvezda.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1005/vy-canis-majoris-nejvetsi-znama-hvezda
http://www.astro.cz/clanek/5655
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%ADch_hv%C4%9Bzd
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_known_stars
http://en.wikipedia.org/wiki/R136a1

Napsat komentář